Świat designu i architektury zachwycił się ideą biophilic design, a Ty? W kolejnej części naszej serii poświęconej biofilicznym wnętrzom opuszczamy singapurski Citibank Wealth Hub i podróżujemy nieco dalej, prosto na wyspę Jawa. Znajduje się tam niezwykłe zielone studio, które służy lokalnym architektom wnętrz jako cowork. Zaskoczy Cię, jakie rozwiązania zastosowano w jego designie!
Na czym polega biofilia w architekturze?
Biofiliczny design w architekturze wychodzi naprzeciw gwałtownej urbanizacji i pragnie zbliżyć nas z powrotem do natury. Raport Human Spaces (2015) podaje, że nasze dążenie do kontaktu z naturą wynika nie tylko z tendencji do romantyzowania przyrody, ale i z potrzeby psychicznej regeneracji. Wprowadzenie naturalnych elementów do architektury wnętrz i budynków pomaga osiągnąć ten stan i sprzyja dobremu samopoczuciu. Pozwala nam również odpocząć od miejskich przestrzeni, w których dominują budowle stworzone przez człowieka.
Sanktuarium kreatywności dla architektów
We wschodniej części wyspy Jawa znajduje się miejsce, które śmiało można by nazwać świątynią architektów. Mowa o Biophilic Office, siedzibie studia Andyrahman Architect, które po gruntownym remoncie w 2021 roku otworzyło swoje progi dla innych projektantów wnętrz. Jak tłumaczą autorzy projektu tego wyjątkowego miejsca, misją Biophilic Office jest stworzenie przestrzeni wspólnej, gdzie naturalne materiały budują szczęśliwsze i zdrowsze środowisko pracy dla architektów.
Wnętrza coworku są inspirowane indonezyjską architekturą świątynną, dlatego dominującymi materiałami są między innymi bambus, cegła i drewno. Sercem Biophilic Office jest zlokalizowany na parterze ogród pełen traw i krzewów, w którego centralnej części znajduje się drzewo i szumiący staw z karpiami koi. Woda w stawie dostarczana jest przez pompę, wydając przy tym bulgoczący dźwięk, co dodatkowo buduje atmosferę coworku.
Twórcy projektu zaznaczają, że wszystkie elementy Biophilic Office - naturalne materiały, akustyka, mikroklimat ogrodu - mają za zadanie tworzyć odprężający balans. W efekcie architekci korzystający z coworku mogą uciec w głąb kreatywnego świata, zostawiając za sobą stres i chaos życia codziennego.
Przykłady biofilii dookoła nas
W poprzednim tekście zbadaliśmy, jak pełen zieleni Citibank Wealth Hub w Singapurze wykorzystuje ideę biophilic design, by stworzyć środowisko pracy, które sprzyja dobrostanowi pracowników i klientów banku. Jeśli ominął Cię ten tekst, zapraszamy do lektury tutaj! Zobacz też przykłady roślinnych aranżacji w polskich biurach - by pracować w biofilicznej przestrzeni, wcale nie musisz przeprowadzać się do Singapuru czy na Jawę!
Autor i źródło zdjęć: Mansyur Hasan, archdaily.com
Projekt biura: Andyrahman Architect