Roślinne wnętrza

Biofiliczne wnętrza dookoła świata, w których aż chce się pracować: Citibank Wealth Hub

Biofiliczne wnętrza dookoła świata, w których aż chce się pracować: Citibank Wealth Hub

Zdrowsi, skoncentrowani, pełni pomysłów i bardziej produktywni? Właśnie tacy mogą być Twoi pracownicy, jeśli zdecydujesz się zainwestować w stworzenie środowiska pracy, w którym żywe rośliny budują przestrzeń sprzyjającą kreatywności, wydajności i relaksowi.

Biofilia i jej korzyści

Koncepcja zazieleniania przestrzeni biurowych opiera się na idei biofilicznego designu, rozpowszechnionej przez biologa Edwarda O. Wilson w latach 80. XX wieku. Biofiliczny design zakłada, że człowiek ma wrodzone pragnienie kontaktu z naturą, która zaspokaja  jego biologiczne i emocjonalne potrzeby, co przekłada się na lepsze samopoczucie, produktywność i zdrowie.

Jakie korzyści przynosi zatem zieleń w biofilicznym biurze według najnowszych badań?

  • Raport Human Spaces wykazał, że biofiliczny design może zwiększyć produktywność o 6%, a kreatywność nawet o 15%.
  • Według badań przeprowadzonych przez Agricultural University w Oslo, rośliny usuwają szkodliwe lotne związki organiczne, takie jak formaldehyd i benzen, znajdujące się w farbach, dywanach i meblach większości budynków. W efekcie rośliny są w stanie poprawić jakość powietrza nawet o 75%.
  • Naukowcy z Harvard University przeanalizowali 10 biurowców w pięciu miastach w USA i odkryli, że w biurach posiadających zielony certyfikat absencje pracownicze spadły o 30%.

Zastanawiasz się, jak wygląda biofiliczny design w praktyce? W tej serii artykułów zaglądamy do wnętrza czterech zielonych biur, w których rośliny stanowią fundamentalny element przestrzeni wspólnej, inspirując do pracy i stwarzając atmosferę sprzyjającą kreatywności i relaksowi. 

Efektowna szklarnia produktywności

Idea singapurskiego Wealth Hub jest prosta. Ta imponująca przestrzeń, należąca do Citibank, ma być szklarnią dla kapitału: zarówno finansowego, jak i intelektualnego. Jak wyjaśniają twórcy projektu, idea szklarni wiąże się z potrzebą dbania i rozwijania tego, co cenne, w odpowiednich warunkach.

 

 

Właśnie dlatego w atrium Wealth Hub, wysokim na niemal 11 metrów, znalazły się cztery pawilony coworkingowe, otoczone gąszczem paproci, monster i palm. Poza panelami akustycznymi i oknami sufitowymi, każdy z nich wyposażony jest w instalację elektryczną i nawadniającą, dzięki czemu pracownicy i klienci banku mogą cieszyć się widokiem wiecznie bujnej zieleni. Z tropikalnej gęstwiny wychylają się też zatoczki z wygodnymi fotelami i stolikami, służące do bardziej nieformalnych rozmów. To niezwykłe atrium nie tylko sprzyja poprawie samopoczucia i produktywności pracowników, ale stanowi również kreatywną przestrzeń reprezentacyjną.  

 

 

Roślinna aranżacja Wealth Hub to owoc współpracy dwóch studiów architektonicznych: Ministry of Design i ICN Design. ICN Design jest również autorem słynnej roślinnej aranżacji singapurskiego lotniska Jewel Changi.

Realizacja ta pokazuje, że biofiliczny design w sposób funkcjonalny, a zarazem kreatywny podchodzi do tworzenia przestrzeni, które zbliżają człowieka do natury - nawet w sercu tętniącego życiem miasta.

By pracować w zielonej przestrzeni i cieszyć się jej korzyściami, nie musisz wcale przeprowadzać się za granicę! Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego kompleksowego wsparcia, by stworzyć zielone środowisko pracy dla swojego zespołu.

Źródło zdjęć: https://modonline.com/

Raport Human Spaces

Badania Agricultural University w Oslo

Badania Harvard University