Poradniki

Zieleń na talerzu i poza talerzem. Jakie rośliny wybrać do restauracji?

Zieleń na talerzu i poza talerzem. Jakie rośliny wybrać do restauracji?

W dzisiejszych czasach jedzenie to zarówno potrzeba, jak i przeżycie estetyczne. Z pewnością nie raz do wizyty w nowo otwartym miejscu skusiły Cię nie tylko pozytywne opinie, ale i estetyka potraw, a przede wszystkim wnętrza. Wprowadzenie roślin do wystroju restauracji może w prosty sposób wzbogacić przestrzeń i stworzyć niepowtarzalną atmosferę, która przyciągnie gości i wyróżni lokal. Jakie rośliny warto zatem wybrać? Oto kilka gatunków, które dodadzą uroku restauracyjnemu wnętrzu i łatwo przystosują się do specyficznych warunków lokali gastronomicznych.

Najlepsze gatunki roślin do restauracji

Najlepsze rośliny do restauracji to gatunki mało wymagające, które nie potrzebują częstego podlewania i dobrze tolerują wahania temperatury oraz ograniczony dostęp do światła. Kapryśne rośliny będą tylko dodatkowym obciążeniem dla personelu zajętego obsługą gości. Wybierając zieleń do lokalu, warto również unikać gatunków o bardzo delikatnych łodygach czy liściach, które nie lubią nadmiernego przesuwania i dotykania. Jeśli Twoja przestrzeń jest przyjazna zwierzętom, zrezygnuj z gatunków toksycznych dla czworonogów. O gatunkach bezpiecznych dla zwierząt piszemy więcej w tym artykule!

1. Monstera deliciosa (monstera dziurawa)

Monstera to niekwestionowana królowa domowych dżungli, ale doskonale sprawdzi się też w restauracjach, gdzie doda egzotycznej estetyki. Posiada duże, sercowate liście z charakterystycznymi otworami, a przy regularnej pielęgnacji w zamkniętych pomieszczeniach potrafi osiągnąć do 2,5 m wysokości.

Wymagania: preferuje miejsca z umiarkowanym światłem, nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. Wymaga umiarkowanego podlewania, a jej liście warto regularnie przecierać z kurzu.

2. Zamioculcas zamiifolia (zamiokulkas)

Mówi się, że zamiokulkas to roślina niezniszczalna. Niestraszne mu sporadyczne podlewanie, jako że gatunek ten wywodzi się z kontynentu afrykańskiego i jest naturalnie odporny na trudne warunki klimatyczne. W zależności od odmiany jego grube, błyszczące liście mogą mieć jasnozielone lub ciemnozielone zabarwienie. Zamiokulkas rośnie w formie eleganckich, wzniesionych łodyg i idealnie wpasuje się w estetykę każdego wnętrza.

Wymagania: zamiokulkas dobrze znosi nawet słabo oświetlone pomieszczenia i nie wymaga częstego podlewania, co czyni go rośliną idealną dla zapracowanego zespołu restauracji. Lubi za to ciasne doniczki.

3. Spathiphyllum (skrzydłokwiat)

Spathiphyllum, częściej nazywane po prostu skrzydłokwiatem, to elegancka roślina o ciemnozielonych liściach i białych, spiczastych kwiatach, które przypominają żagle lub skrzydła. Przy odpowiednio dużym dostępie do światła mogą one kwitnąć nawet kilka razy w roku.

Wymagania: preferuje miejsca z rozproszonym światłem i umiarkowaną wilgotnością. Wymaga regularnego podlewania, ale poradzi sobie z chwilowym przesuszeniem.

4. Ficus elastica (fikus sprężysty)

Przy prawidłowej, a jednocześnie nieskomplikowanej pielęgnacji, fikus sprężysty osiąga nawet 10 m wysokości w naturalnych warunkach. Roślina ta może rosnąć w formie drzewka, co pozwala na przemycenie do restauracji namiastki lasu. Dzięki swoim rozmiarom i rozłożystemu pokrojowi fikus nie tylko dekoruje przestrzeń, ale też dodaje jej subtelnego egzotycznego uroku.

Wymagania: fikus najlepiej rośnie w jasnych miejscach lub w rozproszonym świetle. Należy podlewać go regularnie, pozwalając wierzchniej warstwie ziemi przeschnąć między podlewaniami.

5. Chlorophytum comosum (zielistka)

Zielistka przywędrowała do nas z tropikalnych regionów Azji Południowo-Wschodniej i Australii. Jej naturalne środowisko to wilgotne lasy deszczowe, gdzie rośnie w gęstych skupiskach, tworząc piękne zielone dywany pod koronami drzew. W podobny sposób może wzbogacić wystrój Twojego lokalu. Zielistka wygląda bardzo efektownie w wiszących donicach nad stolikami, a przy okazji jest łatwa w pielęgnacji!

Wymagania: świetnie radzi sobie w różnych warunkach oświetleniowych, od jasnego stanowiska po półcień. Nie przepada jednak za bezpośrednim, mocnym słońcem. Potrzebuje umiarkowanego podlewania, a w sezonie letnim może rosnąć również na patio czy tarasie.

Aranżacja roślin w restauracji

Rośliny w restauracjach wprowadzają do wnętrz naturę i świeżość, co pozytywnie wpływa na samopoczucie gości. Mogą też pomóc podzielić przestrzeń, zapewniając gościom więcej intymności. Istnieje wiele kreatywnych rozwiązań na aranżację roślin we wnętrzu gastronomicznym - zobacz, które z nich zastosowaliśmy w aranżacji kultowego PeDeTu we wrocławskiej Renomie i restauracji Tarasowej w Hali Stulecia.

  • Zielone ściany. Tego typu kompozycje z roślin nie tylko pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, ale stanowią też estetyczne tło do zdjęć Twoich gości. Tutaj dowiesz się więcej o ich korzyściach!
  • Stoliki z roślinami. Roślinna aranżacja stolika natychmiast sprawia, że przestrzeń prezentuje bardziej naturalnie i przytulnie. Warto jednak pamiętać, że roślina nie powinna zajmować większości miejsca na blacie, w przeciwnym razie gościom może być niewygodnie.
  • Rośliny na parapecie. Rośliny doniczkowe na parapecie tworzą naturalne zasłony, a jednocześnie stanowią dodatkową ozdobę okna, przyciągając uwagę przechodniów.
  • Dekoracyjne makramy na rośliny. Ręcznie wykonane makramy z naturalnych materiałów nadają wnętrzu artystyczny akcent i tworzą przytulną atmosferę. To rozwiązanie w prosty sposób pozwala też zaoszczędzić przestrzeń.

    Gdzie zamówić projekt roślinnej aranżacji restauracji?

    Zieleń w restauracji przekłada się nie tylko na wyższą estetykę wnętrza, ale i pozytywne doświadczenia Twoich gości. Jej utrzymanie nie musi też być skomplikowane czy czasochłonne - wystarczy, że dobierzesz odpowiednie gatunki! Jeśli marzy Ci się wzbogacić swój lokal o przemyślaną roślinną aranżację, z chęcią wykonamy dla Ciebie projekt uwzględniający wszystkie wymagania i charakter Twojej przestrzeni. Przeczytaj o tym, jak powstają nasze aranżacje!