Pielęgnacja roślin

jak dbać o rośliny wiosną? to tylko kilka prostych kroków!

jak dbać o rośliny wiosną? to tylko kilka prostych kroków!

za oknami czuć już ciepłe podmuchy wiatru, puchowe kurtki powoli lądują w najdalszych zakamarkach naszych szaf, a w parkach nareszcie pojawiły się dywany z przebiśniegów i pierwiosnków. to może oznaczać tylko jedno: w końcu nadeszła wiosna! podobnie jak my, którzy przez tyle miesięcy z utęsknieniem czekaliśmy na tę chwilę, nasze rośliny również są w stanie najwyższej gotowości, by z pełną mocą wybuchnąć nową życiową energią. jak możemy im pomóc, by jak najlepiej wprowadzić je w nowy sezon i sprawić, by były piękne i zdrowe? specjalnie dla Was przygotowałyśmy kilka najważniejszych kroków wiosennej pielęgnacji.

 

przesadzanie, czyli czas na brudną robotę!

fakt, przesadzanie roślin potrafi być pracochłonną i żmudną pracą, zwłaszcza jeśli nasza roślinna kolekcja nie ogranicza się do kilku fikusów, ale jest to niezwykle ważny proces, za który nasze rośliny na pewno nam się odwdzięczą. wiele osób podchodzi do tej czynności z pewną niepewnością, czy nawet lękiem, dlatego pomożemy Wam przejść przez ten, wbrew pozorom, bardzo prosty proces. oto kilka najważniejszych kroków:

dokładne sprawdzenie korzeni

wyjmijcie delikatnie roślinę z doniczki i przyjrzyjcie się bryle korzeniowej. możecie je bardzo ostrożnie rozluźnić i obsypać z nadmiaru ziemi. do nowej doniczki nasypcie na dno garstkę keramzytu, a następnie warstwę nowego podłoża. włóżcie sadzonkę do naczynia i obsypcie precyzyjnie ziemią dookoła. roślina powinna stabilnie utrzymywać się w doniczce, ale uważajcie, żeby nie ubić zbyt mocno gleby, bo nie będzie prawidłowo przepuszczać wody.

 

odpowiedni rozmiar doniczki

jeżeli widzicie, że korzenie wychodzą przez dziurki w doniczce, to jasny sygnał, że nasz podopieczny potrzebuje większego naczynia. do przesadzania wybierajcie zawsze doniczkę o rozmiar większą, czyli o średnicy większej o 2 cm. istotne jest, by nowa doniczka nie była zbyt duża, bo wtedy roślina całą energię poświęci na rozwój systemu korzeniowego i wypełnienie nim wolnej przestrzeni, przez co część nadziemna będzie rozwijać się wolniej.

dobór odpowiedniego podłoża

najważniejsze, aby podłoże do roślin było dobrze zdrenowane i przepuszczalne, ale pamiętajcie też, że każdy gatunek ma inne potrzeby, więc warto pomyśleć o wyborze naszej specjalnie dedykowanej mieszanki dobra

 

wiosenne porządki!

gdy już wypucujecie wszystkie okna i do Waszych mieszkań zacznie wpadać coraz więcej światła, nie zapomnijcie, by podobną troską otoczyć Wasze rośliny, by mogły się tym słońcem nacieszyć. przede wszystkim umyjcie delikatnie liście z kurzu, pajęczynek, plam po zraszaniu i wszelkich zabrudzeń, które mogły zebrać się na roślinach. dzięki temu liście będą pięknie i błyszczące, a roślina będzie w stanie prawidłowo się odżywiać. pamiętajcie także, aby usunąć martwe i zasuszone liście, które zalegają w doniczkach, oraz by wyciąć wszystkie żółte, zwiędłe i wykazujące oznaki choroby liście. jeżeli po wstępnym oczyszczaniu, zauważycie ślady pasożytów lub chorób, które mogły przez zimę zaatakować Waszą roślinę, zastosujcie odpowiednie środki.

 

wybór odpowiedniego stanowiska

pamiętajmy, że warunki świetlne w naszych mieszkaniach zmieniają się w zależności od pory roku. z jednej strony na wiosnę godziny nasłonecznienia zaczynają się wydłużać, ale z drugiej, możliwe że drzewa za oknami ponownie się zazielenią, zasłaniając częściowo dostęp światła do Waszych mieszkań. oceńcie, w jaki sposób światło słoneczne podróżuje po Waszym domu i ustawcie rośliny wedle ich upodobań. na pewno znacie już na tyle swoich podopiecznych, że wiecie, które najlepiej odnajdą się na południowej ekspozycji, skąpane w promieniach słońca tak jak hoje czy ceropegie, a które preferują nieco bardziej zacienione zakątki, jak aglaonemy czy filodendrony.

prawidłowe nawadnianie.

przyszedł czas na ostatni krok, choć równie ważny co poprzednie. weźcie pod uwagę, że Wasze rośliny zaczną otrzymywać więcej ciepła i więcej światła, co da im sygnał, że jest już wiosna, więc trzeba rosnąć! w tym okresie Wasi zieleni podopieczni będą potrzebować więcej wody niż podczas sennych zimowych miesięcy, ale pamiętajcie, by na początku skrupulatnie kontrolować podlewanie, aby dostosować się do ich potrzeb i uniknąć przelania. zawsze kontrolujcie wilgotność gleby wkładając po prostu palec do podłoża. weźcie także pod uwagę, że niektóre rośliny wymagają wysokiej wilgotności powietrza, pamiętajcie więc o zraszaniu liści lub zaopatrzcie się w nawilżacz powietrza.

 

mamy nadzieję, że czujecie się gotowi na wiosenną pielęgnację waszych roślin i jednym słowem, nie pozostaje Wam nic innego, jak zakasać rękawy i brać się do pracy, bo wiosna nie będzie czekać!