Decyzja podjęta. Najwyższa pora zazielenić biuro. Ale jak się za to zabrać? Jeśli w Twojej głowie właśnie kiełkuje pomysł na roślinną aranżację biura, zapewne wkrótce staniesz przed dylematem - czy lepiej kupić rośliny na własność, czy zdecydować się na leasing? O ile pierwsze rozwiązanie wydaje się logiczne i dobrze znane, o tyle drugie, nieco rzadziej wybierane, może budzić wątpliwości.
Czy leasing roślin to jak leasing samochodu? A może lepiej kupić rośliny do biura na własną rękę i zrobić wszystko po swojemu?
Przeanalizowaliśmy wady i zalety obydwu rozwiązań pod kątem Twoich możliwych potrzeb, oczekiwań i budżetu. Zdecyduj, które z nich lepiej sprawdzi się dla Twojego biura.
Korzyści leasingu roślin biurowych
1. Łatwa wymiana roślin
Oferta leasingowa najczęściej obejmuje korzystną gwarancję na nasadzoną roślinność. Z reguły zakłada ona bezkosztową wymianę roślin w razie uszkodzeń, ataku szkodnika lub w momencie, gdy Twoje rośliny urosły tak bardzo, że brakuje na nie miejsca w biurze. Taki wariant pozwala na utrzymanie wysokiej estetyki biura bez ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z wymianą roślin.
Alternatywne rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się korzyściami gwarancji? Jeśli zamówisz u nas wykonanie roślinnej aranżacji w opcji bez leasingu, ale z serwisem pielęgnacyjnym, również otrzymasz gwarancję na nasadzoną zieleń!
2. Niskie koszty na start
Załóżmy, że jeszcze się wahasz, ile roślin docelowo chcesz mieć w biurze, czy sobie z nimi poradzisz i czy zielona dżungla nie będzie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu biura. Ostrożnie podchodzisz więc do perspektywy inwestowania w rośliny, mieszanki, środki ochrony i inne niezbędne produkty. W tej sytuacji leasing może się okazać lepszym rozwiązaniem dla Twojego budżetu. Decydując się na ten wariant, zazwyczaj płacisz jedną stałą ratę miesięcznie, co umożliwia Ci stworzenie zielonej przestrzeni szybko i bez dużej inwestycji na start.3. Zadbana zieleń
Mimo całej listy zalet, rośliny w biurze to dodatkowe zadanie do oddelegowania. Kto zajmie się ich podlewaniem, nawożeniem i monitorowaniem stanu zdrowia? Wybierając leasing, obowiązek dbania o zieleń przekazujesz w ręce specjalistów, zamiast pracowników zajętych innymi zadaniami. W zależności od oferty w cenie leasingu często uwzględniona jest regularna pielęgnacja roślin, w tym podlewanie, nawożenie, przycinanie i monitorowanie kondycji.
O czym musisz wiedzieć, decydując się na leasing?
1. Możliwe wyższe łączne koszty
W zależności od oferty, na jaką się zdecydujesz, może się okazać, że długoterminowe opłaty leasingowe przewyższają koszty jednorazowego zakupu roślin. Dlatego tak istotne jest, by dokładnie przeanalizować realne potrzeby i możliwości firmy związane z wydatkami na wystrój biura. Warto też porównać różne oferty, by wybrać rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadać długoterminowym celom i możliwościom budżetowym.
2. Długoterminowa umowa
Umowa leasingowa zazwyczaj obejmuje okres od roku do kilku lat, co na początku może wydawać się wygodne. Jednak w sytuacji, gdy zdecydujesz się zakończyć współpracę wcześniej, Twoim obowiązkiem będzie uiszczenie opłat za pozostały okres trwania umowy.
3. Zależność od leasingodawcy
Korzystając z leasingu roślin, oddajesz część odpowiedzialności za wygląd i kondycję swojej biurowej zieleni w ręce zewnętrznej firmy. Jeżeli wybrana przez Ciebie firma nie zatrudnia wyspecjalizowanych profesjonalistów, rośliny mogą szybko stracić na wyglądzie i zdrowiu, co negatywnie wpłynie na estetykę biura. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych (przy chorobach lub atakach szkodników), gdzie szybkość reakcji jest kluczowa dla utrzymania zieleni w dobrym stanie.
Korzyści samodzielnego zakupu roślin
1. Opłacalność długoterminowa
Decydując się na samodzielny zakup roślin, ponosisz jednorazowy koszt związany z ich nabyciem, który na początku może wydawać Ci się wysoki i zniechęcający. Jednak w długoterminowej perspektywie może to być bardziej opłacalne rozwiązanie niż leasing. W zależności od wybranej oferty, miesięczne opłaty mogą zsumować się do kwoty przewyższającej jednorazowy koszt zakupu roślin i niezbędnych produktów, szczególnie jeśli zawierasz umowę na kilka lat.
2. Pełna kontrola
Samodzielny zakup roślin daje pełną swobodę w wyborze gatunków, które najlepiej odpowiadają estetyce i potrzebom biura, o ile dysponujesz taką wiedzą. Planując zieloną aranżację na własną rękę, masz też możliwość bezpośredniego wyboru najbardziej zdrowych i atrakcyjnych egzemplarzy. Co więcej, możliwość konsultacji z pracownikami w sprawie wyboru roślin może być dla nich miłym gestem. Samodzielny zakup roślin to też pełna kontrola nad ich ilością w przestrzeni biurowej. Możesz elastycznie dostosować liczbę roślin w zależności od bieżących potrzeb i zmian w aranżacji biura, bez konieczności renegocjacji warunków leasingu.
3. Brak umów
Prawdopodobnie największą zaletą samodzielnego zakupu roślin do biura jest fakt, że nie musisz wiązać się umową z leasingodawcą przez określony czas. W razie potrzeby możesz łatwiej zmodyfikować aranżację lub całkowicie zrezygnować z roślin w biurze, nie martwiąc się o dodatkowe opłaty związane z zerwaniem umowy. Koszt roślinnej aranżacji jest też ponoszony jednorazowo, a nie w formie cyklicznych opłat, co może być korzystne dla firm preferujących jednorazowe inwestycje.
O czym musisz wiedzieć, decydując się zieloną aranżację na własną rękę?
1. Wyższe koszty początkowe
Inwestycja w rośliny biurowe to nie tylko koszt samych roślin, ale również jakościowych doniczek, ziemi, nawozów, środków ochrony i innych niezbędnych artykułów. Dla firm, które dopiero zaczynają swoją działalność lub mają ograniczony budżet, jednorazowy wydatek może się okazać wyzwaniem finansowym. W takiej sytuacji warto wybrać tańsze gatunki i kompozycje z mniejszych roślin lub rozważyć opcję leasingu.
2. Samodzielna pielęgnacja
Choć ta kwestia może wydać się oczywista, warto ją podkreślić. Dbanie o rośliny w biurze nie kończy się na podlewaniu ich na zasadzie “kiedy tylko się komuś przypomni”. Rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która obejmuje nawożenie, przycinanie i kontrolę ich stanu zdrowia. Jeśli decydujesz się na samodzielny zakup, musisz zaplanować te czynności lub rozważyć zamówienie dodatkowego serwisu pielęgnacyjnego.
3. Brak wsparcia projektanta
Wybierając leasing, często w cenie usługi otrzymujesz wsparcie specjalistów, którzy nie tylko pomagają w doborze gatunkowym, ale także w rozmieszczeniu roślin, by optymalnie wykorzystać przestrzeń biurową. Kupując rośliny samodzielnie, musisz zająć się tym na własną rękę. Z jednej strony możesz potraktować to jako ciekawe, kreatywne wyzwanie, a z drugiej proces ten wymaga znajomości potrzeb poszczególnych gatunków roślin oraz umiejętności rozplanowania ich w przestrzeni. Jeśli nie masz jednak takiej wiedzy, Twoja samodzielnie zaaranżowana zielona dżungla może szybko obumrzeć.
Na czym polega leasing roślin w Projekt Rośliny?
To elastyczne rozwiązanie finansowe kierujemy przede wszystkim do klientów korporacyjnych, którzy chcą cieszyć się piękną zielenią biurową bez konieczności ponoszenia dużych kosztów początkowych. Proces ten różni się od tradycyjnego zakupu roślin sposobem finansowania projektu.
Zaczynamy od stworzenia spersonalizowanej koncepcji zielonej aranżacji, a następnie oferujemy Ci różne opcje finansowania, w tym leasing, gdzie płatności są rozłożone na raty wraz z kosztem finansowania. Dodatkowo, w modelu leasingu roślin rent-to-own to Ty stajesz się właścicielem roślin po spłacie wszystkich rat.
Choć pełna opłata z góry może być najkorzystniejszą opcją w długoterminowej perspektywie, zawsze dostosowujemy się do Twoich potrzeb i możliwości. Sukces Twojej firmy i wysoka estetyka przestrzeni to nasz priorytet, dlatego chętnie chętnie pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie podczas bezpłatnej, 30-minutowej konsultacji - wybierz dogodny termin z naszego kalendarza!