Zastanawiasz się, jak jak jeszcze możesz poprawić jakość powietrza w Twoim biurze? Sansewieria, epipremnum złociste, dracena, fikus benjamina i dieffenbachia to rośliny, które nie tylko podniosą estetykę Twojej przestrzeni, ale i pomogą oczyścić powietrze z toksyn i utrzymać jego optymalną wilgotność. Bonus? Te gatunki nie mają skomplikowanych wymagań i są proste w pielęgnacji!
Zalety roślin w biurze
W zielonym biurze nie tylko pracuje się lepiej, ale i oddycha głębiej. Mówią o tym liczne badania związane z wpływem roślin na środowisko i zdrowie człowieka.
- NASA Clean Air Study wykazało, że rośliny doniczkowe są w stanie zmniejszyć ilość patogenów powietrznych o około 50% w porównaniu z pomieszczeniami bez roślin.
- Obecność roślin przyczynia się do stworzenia zdrowszego środowiska i zmniejszenia ryzyka ekspozycji na choroby przenoszone drogą powietrzną według badań Chinese Academy of Sciences.
- Według badań Agricultural University w Oslo, rośliny przyczyniają się do redukcji szkodliwych lotnych związków organicznych, takich jak formaldehyd i benzen, znajdujących się w farbach, dywanach i meblach większości budynków.
- Raport Human Spaces wykazał, że rośliny we wnętrzach mogą zwiększyć produktywność pracowników o 6%, a kreatywność nawet o 15%.
Czy rośliny mogą zastąpić oczyszczacz powietrza?
Choć rośliny przyczyniają się do usuwania szkodliwych związków, nie są w stanie zrobić tego na taką samą skalę jak oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Warto przy tym podkreślić, że większość dotychczasowych badań nad redukcją szkodliwych związków przez rośliny została przeprowadzana w warunkach kontrolowanych, które różnią się od warunków domowych czy biurowych. W zależności od rozmiaru pomieszczenia, cyrkulacji powietrza, źródeł zanieczyszczeń i ilości roślin w przestrzeni, stopień redukcji zanieczyszczeń będzie znacznie się różnił.
Należy zatem postrzegać zieleń w biurze jako dodatkowe rozwiązanie, którego korzyści zdrowotne są bardziej widoczne w postaci redukcji stresu, pozytywnego wpływu na psychikę i ogólne samopoczucie.
1. Sansevieria trifasciata
Znana też jako wężownica lub… język teściowej. Na pewno kojarzysz ją z urzędów, biur, gabinetów i innych mało naświetlonych miejsc, w których ten gatunek radzi sobie bardzo dobrze. Sansevieria ma długie sztywne liście w kształcie miecza, zwykle ciemnozielone z jasnymi paskami. Pomaga usunąć z powietrza związki chemiczne takie jak formaldehyd, benzen, toluen, ksylen i trichloroetylen.
Co ciekawe, sansewieria wykorzystuje proces fotosyntezy CAM (Crassulacean Acid Metabolism), który pozwala na wchłanianie dwutlenku węgla i uwalnianie tlenu w nocy. Oznacza to, że gdy Ty kończysz pracę i wracasz do domu, sansevieria rozpoczyna nocną zmianę, oczyszczając powietrze w biurze pod Twoją nieobecność.
2. Epipremnum aureum
Devil's ivy, złocień lub po prostu epi rośnie wyjątkowo szybko i może być uprawiany jako roślina wisząca lub pnąca, dzięki czemu łatwo stworzyć z niego efektowną roślinną aranżację. Roślina ma charakterystyczne sercowate liście z żółtymi lub białymi plamkami i radzi sobie zarówno w jasnych, jak i słabo oświetlonych miejscach.
Im więcej światła otrzyma, tym większa szansa, że na jego liściach pojawią jasnożółte plamki. Epipremnum nie tylko pomaga filtrować z powietrza formaldehyd, benzen, ksylen i toluen, ale i nie sprawia większych trudności w pielęgnacji.
3. Dracaena
Dracenę poznasz po smukłych, mieczowatych liściach z jaśniejszymi paskami. Do jej najpopularniejszych odmian należą Dracaena marginata, Dracaena fragrans i Dracaena reflexa. Roślina ta przyczynia się poprawy jakości powietrza, filtrując z niego formaldehyd, benzen, trichloroetylen, toluen i ksylen. Dodatkowe korzyści? Jest łatwa w pielęgnacji, toleruje umiarkowane światło i niską wilgotność, dzięki czemu nie obrazi się na Ciebie nawet wtedy, gdy zapomnisz ją podlać.
4. Ficus benjamina
Znany również jako figowiec benjamina, fikus jest elegancką rośliną z połyskującymi, zielonymi liśćmi. Jego dekoracyjny wygląd i budowa przywodząca na myśl drzewo sprawiają, że idealnie pasuje do biofilicznych wnętrz. Fikus może być uprawiany zarówno jako mniejsza roślina doniczkowa, jak i małe drzewko będące centralnym elementem roślinnej aranżacji. Choć nie przepada za suchym powietrzem i wymaga regularnego podlewania, potrafi odwdzięczyć się swoim opiekunom, pomagając usunąć z powietrza formaldehyd, benzen i trichloroetylen.
5. Dieffenbachia
Dieffenbachia przyciąga wzrok swoimi dużymi, ozdobnymi liśćmi o jasnych i nieregularnych plamach, które dodają przestrzeni biurowej tropikalnego uroku. Roślina ta może osiągnąć nawet 2 metry wysokości w zależności od warunków, ale prawidłowo będzie się rozwijać nawet w średnio i słabo oświetlonych pomieszczeniach. Skutecznie przyczynia się też to usuwania toluenu i ksylenów z powietrza. Co ważne, dieffenbachia to roślina silnie trująca dla zwierząt, dlatego jeśli Twoje biuro jest pet-friendly, lepiej rozważ inne gatunki!
Zielone biuro - jak je zaaranżować?
Dodanie roślin do biura to krok ku zdrowszemu i bardziej efektywnemu środowisku pracy. Wiesz już, które gatunki najlepiej się w nim sprawdzą, więc teraz pora na kolejny krok - zaaranżowanie Twojej nowej zielonej przestrzeni. Chętnie Ci w tym pomożemy! Przeczytaj o tym, jak powstają nasze projekty zieleni, i zobacz przykłady funkcjonalnych bioflicznych wnętrz, które tworzymy dla naszych klientów. Twoje biuro może stać się jednym z nich.
Źródła: