Roślinne wnętrza

BIOFILICZNE WNĘTRZA DOOKOŁA ŚWIATA: The Opera Park w Kopenhadze

BIOFILICZNE WNĘTRZA DOOKOŁA ŚWIATA: The Opera Park w Kopenhadze

Przez niemal 20 lat ogromny pas zieleni tuż obok kopenhaskiej opery pozostawał niezagospodarowany. W świadomości mieszkańców miasta funkcjonował głównie jako część dawnego przemysłowego krajobrazu portu. Wielu spodziewało się, że teren prędzej czy później zostanie sprzedany i zajęty przez dewelopera, a na pustym pasie zieleni wyrośnie potężny apartamentowiec. Stało się jednak coś zupełnie przeciwnego.

Niezwykły park w duchu biophilic design

W 2019 roku w konkursie ogłoszonym przez The A.P. Møller Foundation wyłoniony został projekt zagospodarowania terenu przy operze, zgłoszony przez duńskie studio architektoniczne Cobe. Pomysł był śmiały, bo zamiast całkowicie komercyjnej zabudowy, architekci postanowili stworzyć publiczny park z kawiarnią i podziemnym parkingiem, będący konstelacją 6 ogrodów inspirowanych różnymi częściami świata. Tak w 2023 roku powstał The Opera Park - miejsce czerpiące pełnymi garściami z idei biophilic design i zrównoważonego rozwoju miejskiego. Odwiedziliśmy je, by przekonać się na własną rękę, w jaki sposób parkowi udaje się łączyć w sobie funkcje rekreacyjne, społeczne i ekologiczne.

Roślinność ze wszystkich stron świata

Rozległa przestrzeń parku, licząca 21500 m², jest podzielona na 6 tematycznych całorocznych ogrodów: las północnoamerykański, duński las dębowy, las nordycki, ogród orientalny, ogród angielski oraz subtropikalny ogród w szklarni i atrium w centrum. Łącznie rośnie w nim 628 drzew, 80 000 bylin i krzewów oraz blisko 40 000 roślin cebulowych z całego świata. Bogata roślinność daje schronienie i pożywienie wielu gatunkom ptaków i owadów zamieszkujących ogrody. Każdy z nich ma coś innego do zaoferowania odwiedzającym - w jednym znajdujemy fontannę, w innym staw z liliami wodnymi, w jeszcze innym efektowną sadzawkę lustrzaną, a nawet przystanek komunikacji miejskiej.

'

Kawa ze znajomymi w otoczeniu całorocznej zieleni

Wędrując urokliwymi ścieżkami łączącymi ogrody, docieramy do serca parku. Wznosi się tam zadaszony i przeszklony budynek o organicznej bryle, w którym odkrywamy wielopoziomową kawiarnię. Jak się dowiadujemy, szklarnia tętni życiem przez cały rok, również zimą, gdy inne kopenhaskie parki pustoszeją. W środku podziwiamy subtropikalną florę, w tym wiecznie zielone drzewa wznoszące się przez kilka pięter budynku. Kawiarnia łączy się z podziemnym parkingiem dla 300 samochodów i z zadaszonym, przeszklonym mostem, który prowadzi do opery.

Zrównoważona urbanistyka

Bogata roślinność i wysoka estetyka przestrzeni to jednak nie wszystko, czym zachwyca nas The Opera Park. W projekcie postawiono na szereg rozwiązań opartych na zasadach zrównoważonej urbanistyki. Woda deszczowa z dachu opery jest magazynowana w podziemnych zbiornikach i używana do nawadniania roślin w szklarni. Ścieżki wykonano z przepuszczalnego żwiru, a zielone dachy oraz panele słoneczne zmniejszają obciążenie energetyczne i pozytywnie wpływają na mikroklimat parku. Dodatkowo, liczne drzewa i wykorzystanie materiałów odpornych na działanie wiatru zwiększają komfort odwiedzających i chronią przed powodziami wyspę, na której znajduje się park.

Przestrzeń publiczna przyjazna człowiekowi

Projekt The Opera Park pokazuje, że nawet w intensywnie zabudowanej przestrzeni miejskiej można znaleźć równowagę między funkcjonalną infrastrukturą a naturą. Przekształcając dawny teren przemysłowy w zielony azyl dostępny dla każdego, architekci udowodnili, że możliwe jest tworzenie miejsc publicznych, które służą codziennym potrzebom mieszkańców, oferują wytchnienie od zgiełku i sprzyjają dobremu samopoczuciu. To zdecydowanie nowy must-see na liście atrakcji Kopenhagi, zwłaszcza dla miłośników roślin i świetnego designu. Zdecydowanie chcielibyśmy zobaczyć więcej takich miejsc w Polsce!

Zdjęcia w artykule: Francisco Tirado, archdaily.com