niektórzy z nas należą do szczęśliwców posiadających okna w łazience, a skoro jest okno, to może być i roślina! często pytacie nas o gatunki, które najlepiej sprawdzą się w warunkach panujących w tego typu pomieszczeniach. poniżej przedstawiamy listę roślin, które lubią wysoką wilgotność powietrza, nie przeszkadza im często zmieniająca się temperatura, a dodatkowo wspaniale ozdobią łazienkę, umilając codzienne kąpiele!

1. spathiphyllum, czyli skrzydłokwiat:


u tego gagatka stwierdzenie ‘woda to życie’ nabiera jeszcze większego znaczenia. to roślina, która bardzo wyraźnie daje znać, gdy brakuje jej odpowiedniego nawodnienia poprzez całkowite opadnięcie liści. jeśli Twój skrzydłokwiat właśnie tak się zachowuje, nie przejmuj się – gdy tylko dasz mu trochę wody, od razu podniesie się do góry. to naprawdę wytrzymała roślina! na rynku dostępne są małe, średnie oraz ogromne rozmiary skrzydłokwiatów, co z pewnością ułatwi dopasowanie rośliny do wielkości naszej łazienki. ten gatunek jest tolerancyjny również pod względem ilości światła - łazienka nie musi być wybitnie jasna.

2. phlebodium złociste:


odmiana paproci, której pofalowane liście przypominają nam rośliny z głębin podwodnego świata. dlatego wyglądem, ale także wymaganiami pielęgnacyjnymi phlebodium idealnie pasuje do łazienkowych przestrzeni - kocha ciepełko i wysoką wilgotność powietrza. roślina będzie wdzięczna za sporadyczny prysznic i za półcieniste stanowisko, gdzie nie będzie często dotykana.

 

3. barwna calathea:


gatunek, który nie należy do najprostszych w uprawie, ale łazienkowe warunki powinny zdecydowanie sprzyjać calathei. te artystycznie wybarwione rośliny wprost uwielbiają wysoką wilgotność powietrza, więc śmiało możemy ustawić je na łazienkowej półce, tak aby łapała jak najwięcej wpadającego światła. postarajmy się, aby stała w miejscu, w którym nie będzie narażona na nagłe podmuchy ciepłego powietrza, np. z suszarki do włosów.

odkryj calathee, które dostępne są w naszym sklepie.

 

 

4. egzotyczna alokazja:

to roślina pochodząca z krajów tropikalnych, więc wysoka wilgotność powietrza i ciepło to jej wymarzone warunki. jeśli dysponujesz dużą łazienkową przestrzenią, warto skusić się na większy okaz, który dzięki swoim ogromnym liściom sprawi, że podczas kąpieli przeniesiesz się na chwilę do Azji i poczujesz jak na rajskich wakacjach! trzeba jednak pamiętać, że alokazje lubią jasne stanowiska, więc jeśli do łazienki nie wpada zbyt wiele światła dziennego, lepiej zdecydować się na inną roślinkę.

zobacz, która alokazja spodoba Ci się najbardziej.

5. asplenium z leśnych zakamarków:

ta tropikalna paproć, popularnie nazywana zanokcicą, porasta w naturze ciepłe i wilgotne lasy równikowe, więc łazienkowy klimat będzie dla niej jak znalazł. doceni wysoką wilgotność powietrza i nie potrzebuje wybitnie jasnego stanowiska, ale uważaj, aby nie narażać jej na przeciągi. gęste zielone rozety fantazyjnie pofalowanych liści zmienią Twoją łazienkę w leśne spa!

wybierz asplenium do swoich czterech kątów.

 

6. zamioculcas nie do zdarcia:


roślinny klasyk, który wytrzyma wszystko! zmieniającą się temperaturę, podmuchy ciepła, niewielką ilość światła, a także zapominalstwo w kwestii podlewania. super-bohater wśród roślin. ten gatunek szczególnie polecamy do zacienionych łazienek z niewielkim oknem, ponieważ zamioculcas zniesie niedostatek światła dziennego (lecz nie jego zupełny brak!). 

zamioculcasy dostępne w naszym sklepie znajdziesz tutaj.

jeśli zdecydujecie się, by zazielenić łazienkę którymś z powyższych gatunków, koniecznie dajcie znać! jesteśmy ciekawe Waszych roślinnych łazienkowych aranżacji. pamiętajcie, że rośliny lubią prysznice, ale niezbyt częste. nadmiar wody to szybka droga do chorób grzybowych, więc wszystko z rozwagą :)

warto zwrócić uwagę, aby rośliny nie stały w miejscach, w których będą narażone na kontakt ze środkami chemicznymi.
 
Ola Sieńko