scindapsus pictus

scindapsus pictus

jest to jedna z naszych ulubionych płożących się roślin – wyjątkowo prosta w uprawie w domowych warunkach. scindapsus znany jest ze swoich uroczych liści pokrytych srebrzystymi cętkami. jest to pnącze, które przy odpowiedniej pielęgnacji zachwyca kilkudziesięciocentymetrowych przyrostem w ciągu roku. 

pochodzi z Azji, gdzie w naturalnych warunkach pnie się ku górze po pionowych podłożach. możemy więc prowadzić go po kokosowym paliku lub drewnianej drabince lecz nie jest to koniecznie, ponieważ dobrze odnajduje się również w miejscach, gdzie jego pędy mogą swobodnie zwisać. u Oli spotkać go można w salonie na jednej z półek regału. jak widać jest mu tam naprawdę dobrze!

ja z kolei mam młodą sadzonkę, którą zawiesiłam w naściennej makramie. kuchnię mam dosyć dobrze oświetloną, dlatego myślę, że to będzie idealne stanowisko dla mojego scindapsusa.

scindapsusa to roślina bezproblemowa, dlatego świetnie odnajdzie się na jasnych stanowiskach z rozproszonym światłem. ważne, aby nie stał w palących, letnich promieniach słońca, które zdecydowanie mogą uszkodzić jego wyjątkowo srebrzyste listki. jeśli chodzi o podlewanie najlepiej nawadniać go względem stanowiska na jakim się znajduje. jeśli nasz scindapsus stoi w ciepłym i bardziej oświetlonym miejscu woda będzie szybciej parować, dlatego warto nawadniać go częściej. jeśli jednak umieściliśmy go w ciut zaciemnionym miejscu, podlewanie powinno odbywać się rzadziej. my stosujemy złotą zasadę i nie podlewamy roślin zanim nie sprawdzimy wilgotności podłoża. włóż palec do doniczki – jeśli górna warstwa przeschła, śmiało możesz podlać swojego scindapsusa. idealną mieszanką podłoża będzie ziemia do roślin zielonych wymieszana z wermikulitem, dzięki czemu będzie przepuszczalna, a jego korzenie nie będą stać w wodzie.

dużym atutem tej rośliny jest łatwość w ukorzenianiu, dlatego jeśli chcesz powiększyć scindapsusową kolekcję śmiało utnij jeden z jego pędów i włóż do wody. po kilku tygodniach, gdy ucięta sadzonka wypuści korzenie, możesz posadzić ją w ziemi. 

––––––––––––––––––––––––––––––

w naszym sklepie spotkać można różne gatunki scindapsusa. jednym z trudniej dostępnych jest scindapsus pictus ‘silvery ann’. ma ciut mniejsze liście, ale bardziej wybarwione na srebrny kolor.

scindapsus pictus 'argyraeus' to najczęściej spotykany gatunek scindapsusa. srebrne cętki mocno kontrastują z ciemno-zielonym ubarwieniem liścia.

kolejnym gatunkiem jest scindapsus pictus 'trebie'. charakteryzują go duże liście, które są zdecydowanie większe niż te, które zaobserwować można u 'silvery ann' lub 'argyraeusa'.

 

jeśli szukasz mało wymagającej rośliny lub jesteś początkujący w roślinnej pielęgnacji, a pragniesz zazielenić półki swojego regału scindapsus będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.