pracuj wśród zieleni – czyli, które gatunki najlepiej sprawdzą się w Twoim biurze!

otaczanie się roślinami niesie za sobą mnóstwo korzyści! kolor zielony wpływa na nas uspokajająco, pobudza kreatywność i sprawia, że do naszej głowy wpada więcej pomysłów. posiadanie roślin doniczkowych to konieczność, zwłaszcza, gdy nasz mózg potrzebuje dodatkowego doładowania! przedstawiamy Wam kilka gatunków, które z doświadczenia wiemy, że świetnie sobie radzą w biurowych warunkach!

często realizujemy nasze roślinne projekty w biurach, w których ograniczony jest dostęp do światła słonecznego, klimatyzacja chłodzi przestrzeń pełną parą, a o regularnym podlewaniu obecnych tam roślin nikt nie pamięta. planując zastrzyk zieleni warto robić to stopniowo, biorąc pod uwagę warunki jakie panują w danym miejscu. wybrane przez nas gatunki podzieliłyśmy według stanowisk na jakich najlepiej sobie poradzą.

słabo oświetlone miejsca (bardzo ograniczona ilość światła, zacienione kąty, pomieszczenia z oknami na północną stronę):

zamioculcas: bardzo wytrzymała roślina, charakteryzują ją długie pędy o uroczych, błyszczących liściach.

aglaonema: roślina o wielobarwnych, delikatnych liściach. wyjątkowo wyrozumiała, jeśli chodzi o trudne warunki.

aspidistra: potocznie nazywana żelaznym liściem. ma piękne, smukłe, ciemnozielone liście.


rozproszone światło (miejsca z dostępem do niebezpośredni promieni słonecznych):

 

monstera deliciosa: mała gigantka. ma cudowne liście o ciekawych perforacjach, a co najważniejsze – szybko rośnie! 

philodendron scandens (filodendron sercolistny): nasz biurowy ulubieniec. ma liście w kształcie serca, które idealnie będą spływać bo biurowych regałach.

maranta: prosta w uprawie i wyjątkowo odporna na trudne warunki roślina. słynie z kolorowych, pasiastych liści.

 


 
dobrze oświetlone, słoneczne miejsca:

ficus elastica (fikus sprężysty): roślina o ciemnych, wręcz granatowych liściach. lubi dobrze oświetlone miejsce, najlepiej takie, aby liście nie były narażone na słoneczne poparzenia.
strelicja nicolai: wyjątkowo majestatyczny okaz. ma ogromne liście, dlatego idealnie sprawdzi się jako dominująca roślina w biurze.

 


mamy nadzieję, że zainspirowałyśmy Was do zazielenienia swoich miejsc pracy, niezależnie czy jest to biurko w dużym open space międzynarodowej korporacji, domowy gabinet czy mała pracownia malarska! pamiętajcie #makeyourlifegreener!

September 23, 2020 — Weronika Muszkieta