Poradniki

Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe?

Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe?

Ten tekst przeczytasz w około 6-8 minut.

Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe? Postawmy sprawę jasno - żadna roślina doniczkowa nie jest w stanie rosnąć i prawidłowo rozwijać się bez jakiegokolwiek dostępu do naturalnego światła. Ma to związek z procesem fotosyntezy, w którym rośliny przekształcają energię świetlną w substancje odżywcze niezbędne do wzrostu. Bez nawet minimalnej ilości światła fotosynteza nie zachodzi, co prowadzi do osłabienia rośliny, zahamowania jej wzrostu, a w konsekwencji obumarcia. 

W nieco lepszych barwach rysuje się jednak sytuacja w pomieszczeniach, gdzie z reguły panuje cień lub półcień. Istnieją gatunki roślin, które radzą sobie z ograniczonym dostępem do światła, a odpowiednie doświetlenie i pielęgnacja pozwolą im przetrwać w zacienionych wnętrzach. Jakie rośliny wybrać do zacienionego biura i jak o nie dbać? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć roślinną aranżację w przestrzeni z ograniczonym dostępem do światła słonecznego.

1. Selekcja gatunków do zacienionego biura - kwiat do biura bez okna

W przypadku biur z minimalnym dostępem do światła selekcja gatunkowa nabiera jeszcze większego znaczenia. Twój wybór będzie dość ograniczony, ale wcale nie oznacza to, że nie znajdziesz ciekawych gatunków o oryginalnych kształtach do swojej roślinnej aranżacji. Z góry odrzuć barwne kwiaty doniczkowe, sukulenty czy rośliny cytrusowe. Wiemy, że wyglądają one pięknie, ale ich uroda idzie w parze z wysokimi wymaganiami. Bez dostępu do naturalnego światła szybko osłabną, stracą intensywne barwy, a ich wzrost zostanie zahamowany. W zidentyfikowaniu roślin, które nie mają nic przeciwko cienistym pomieszczeniem, pomoże Ci nasz tekst o 5 najlepszych gatunków roślin do zacienionego biura.

Rośliny do zacienionego biura

2. Lampy doświetlające dla roślin doniczkowych w biurze

Jeśli do biurowych pomieszczeń z roślinami dociera niewiele naturalnego światła, warto rozważyć doświetlenie ich za pomocą specjalistycznych lamp. Emitują one światło o spektrum zbliżonym do słonecznego, wspierając proces fotosyntezy. Najlepiej sprawdzą się lampy LED o barwie 4000 - 6500 K, czyli neutralnej lub chłodnej bieli. Umieść je w odległości 20-40 cm od doniczki z rośliną, by nie poparzyć liści, i zadbaj o regularny cykl naświetlania - od 10 do 12 godzin dziennie. W zależności od warunków panujących w Twoim biurze, lampy doświetlające możesz stosować cały rok lub tylko jesienią lub zimą, gdy dni są krótsze, a naturalne światło jeszcze bardziej ograniczone. Jeśli nie masz pewności, jakie lampy wybrać i jak rozmieścić je w biurze, skonsultuj temat z projektantami zieleni podczas niezobowiązującej, 30-minutowej konsultacji.

Zielona ściana z lampami doświetlającymi

3. Rotowanie roślin - dlaczego jest ważne?

Regularne obracanie doniczek z roślinami pomaga im rosnąć równomiernie z każdej strony, zamiast pochylać się w kierunku źródła światła. Dzięki temu roślina zachowuje symetryczny i estetyczny kształt, a przede wszystkim może prawidłowo się rozwijać. Co więcej, światło w biurze zmienia się w ciągu roku, więc mogą występować okresy, gdy w danym punkcie będzie go więcej lub mniej. Warto wtedy przestawić roślinę w bardziej nasłonecznione miejsce. Pamiętaj jednak, że jeśli roślina przez długi czas stała w cieniu, nagłe wystawienie jej na pełne słońce może spowodować poparzenia liści. Wszelkie zmiany środowiskowe wprowadzaj stopniowo, by roślina miała czas na adaptację. Obserwuj też, jak reaguje na nową lokalizację.
Jeśli masz u siebie większe rośliny w ciężkich donicach, umieść je na podstawkach z kółkami - to ułatwi obracanie donic i przenoszenie roślin bez ryzyka uszkodzenia.

Rotowanie doniczki z rośliną

4. Odpowiednia pielęgnacja roślin i kwiatów w biurze

Rośliny w zacienionych biurach z reguły rosną wolniej, co oznacza, że ich potrzeby pielęgnacyjne mają swoją specyfikę. Przede wszystkim podlewaj je oszczędnie - brak światła sprawia, że podłoże schnie wolniej, a nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni. Jeśli nie masz pewności, czy to dobry moment, po prostu włóż palec w podłoże (na głębokość ok. 1 cm) i sprawdź, czy jego wierzchnia warstwa jest sucha. Jeśli tak - czas na podlewanie! Regularnie przecieraj też liście z kurzu, ponieważ warstwa zanieczyszczeń ogranicza efektywność fotosyntezy. W sezonie wegetacyjnym (od marca do października), czyli w okresie najsilniejszego wzrostu, dostarczaj roślinom odpowiednie nawozy. W zacienionych warunkach warto wybierać odżywki o niższej zawartości azotu, by uniknąć nadmiernego wydłużania się pędów w poszukiwaniu światła.

A co z nawożeniem i pielęgnacją roślin jesienią i zimą? Po więcej wskazówek zajrzyj do tego artykułu o jesiennej pielęgnacji.

Przecieranie liści monstery

Roślina i kwiat do biura bez okna? - nic na siłę

Roślina i kwiat do biura bez okna - czy to możliwe, jeśli Twoje biuro nie ma ani jednego okna? Lepiej postaw na inne elementy dekoracyjne, na przykład estetyczne grafiki lokalnych artystów, lampy o ciekawym kształcie lub inne przedmioty, które dodadzą przestrzeni charakteru. Nie warto na siłę umieszczać roślin w pomieszczeniach całkowicie pozbawionych dostępu do naturalnego światła - to może skończyć się frustracją związaną z ciągłym próbami ratowania usychających okazów. W końcu zieleń w biurze powinna cieszyć, a nie stanowić przykry obowiązek.

Jeśli do Twojego biura mimo wszystko wpada trochę światła, wybierz gatunki odporne na cień i zadbaj o ich prawidłową pielęgnację - doświetlanie, rotowanie, umiarkowane podlewanie, nawożenie w sezonie wegetacyjnym i regularne czyszczenie liści. Chętnie pomożemy Ci dobrać gatunki oraz rutynę pielęgnacyjną podczas konsultacji i zajmiemy się Twoją biurową dżunglą w ramach serwisu roślin biurowych.

Najczęściej zadawane pytania - roślina i kwiat do biura bez okna

Jakie kwiaty do biura bez okna?

Żadne rośliny doniczkowe nie przetrwają bez dostępu do światła, ponieważ fotosynteza jest kluczowa dla ich wzrostu. Jeśli biuro nie ma okna, warto postawić na inne dekoracje, które nadadzą przestrzeni charakter, zamiast walczyć z nieuchronnym obumieraniem roślin.

Jakie rośliny rosną w cieniu?

Niektóre gatunki dobrze radzą sobie w warunkach ograniczonego dostępu do światła. Do biura w półcieniu warto wybrać np. zamiokulkasa, sansewierię, skrzydłokwiat czy aglaonemę. Regularne doświetlanie oraz odpowiednia pielęgnacja pozwolą im lepiej się rozwijać.

Jaki kwiat nie potrzebuje światła?

Każda roślina potrzebuje światła do fotosyntezy i prawidłowego wzrostu. Jeśli w biurze nie ma dostępu do światła dziennego, żaden kwiat nie przetrwa bez dodatkowego doświetlania. W takich warunkach warto rozważyć inne formy dekoracji, jak np. grafiki czy ozdobne lampy.

Koordynuje współprace marketingowe, kontaktuje się z mediami i dba o wizerunek Projektu Rośliny. Czuwa nad treściami na stronę i media społecznościowe, a na blogu co tydzień lądują teksty jej autorstwa. Do pracy jeździ rowerem cały rok, lubi dobry design i nie ominie jej żadna edycja lokalnych targów rękodzieła.

Inspiracje, wskazówki i najnowsze trendy w projektowaniu roślinnych wnętrz

Jeszcze więcej roślinnej wiedzy - zobacz pozostałe artykuły

Zobacz wszystkie teksty
Roślinne wnętrzaStrefa chillout z roślinami

Top 6 najlepszych roślin do chill room - strefy chillout w biurze - nasz wybór

Co zrobić, żeby pracownicy faktycznie chcieli korzystać ze strefy chillout w biurze? Przede wszystkim - mądrze ją zaprojektować. W przemyślanym projekcie strefy relaksu powinny znaleźć się nie tylk...

Case studiesCase study: od lobby po open space, czyli kompleksowa aranżacja zieleni dla Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej

Case study: od lobby po open space, czyli kompleksowa aranżacja zieleni dla Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej

W tym projekcie naszym celem było stworzenie roślinnej aranżacji, która nie tylko zdobi, ale realnie wpływa na samopoczucie użytkowników przestrzeni - firm reprezentujących różnorodne sektory. Wnęt...

Pielęgnacja roślinRośliny w mieszkaniu - nawożenie

Kiedy nawozić rośliny na wiosnę? Najlepszy czas na wsparcie naszych roślin doniczkowych

Nareszcie! Czas powiedzieć zimie do zobaczenia za kilka miesięcy. Nie my jedni zaczynaliśmy już odnosić wrażenie, że ta chwila nigdy nie nadejdzie. Nasze rośliny doniczkowe też zaczynają celebrować...

Roślinne wnętrzaRośliny i kwiaty na recepcję - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na klientach?

Rośliny i kwiaty na recepcję - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na klientach?

Wystarczy jedna chwila, by ktoś wyrobił sobie o nas opinię - dotyczy to zarówno spotkań towarzyskich, jak i biznesowych. W tym drugim przypadku poprzeczka często zawieszona jest wysoko, a o pozytyw...

Roślinne wnętrzaSztuczne rośliny do biura vs żywe rośliny do biura. Czy warto inwestować w naturalną zieleń do biura?

Sztuczne rośliny do biura vs żywe rośliny do biura. Czy warto inwestować w naturalną zieleń do biura?

Zaryzykujemy stwierdzenie, że niejednej osobie przeszło kiedyś przez głowę: przydałoby się tu trochę zieleni. Czy to w domu, czy w biurze - rośliny potrafią odmienić przestrzeń. W tym drugim przypa...

PoradnikiKwiat do biura bez okna - czy to możliwe?

Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe?

Ten tekst przeczytasz w około 6-8 minut. Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe? Postawmy sprawę jasno - żadna roślina doniczkowa nie jest w stanie rosnąć i prawidłowo rozwijać się bez jakiegokol...