jesienna pielęgnacja w 5 krokach, czyli jak przygotować swoje rośliny do zimy

po wakacyjnym sezonie, ciepłych, letnich wieczorach i słonecznych porankach czas powitać jesień i przygotować nasze domowe rośliny na zbliżające się trudne, zimne miesiące. zima to wyjątkowo trudny czas dla roślin – są bardziej narażone na chłodne przeciągi, dociera do nich mniej światła oraz wilgotność powietrza diametralnie spada. poniżej znajdziesz 5 ważnych kroków, które warto zafundować naszym zielonym przyjaciołom, aby bez problemu przetrwały zimowy czas.

1. sprawdź co u nich słychać

jesienną pielęgnację najlepiej rozpocząć od oględzin naszych roślin. zajrzyj do każdej z nich, sprawdź czy nie ma tam żadnych szkodników oraz oberwij suche lub chore liście. roślinom, które domagają się przesadzenia wymień podłoże oraz dobierz ciut większe doniczki. jesień to ostatni dzwonek na tego typu zabiegi pielęgnacyjne, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby nasze rośliny miały jak najlepsze warunki podczas zimowania.

 

2. wnieś rośliny do domu

jeśli latem Twoje okazy trzymasz na tarasie lub zadaszonym balkonie koniecznie bądź na bieżąco z prognozą pogody – jeżeli wieczorne temperatury zaczną się obniżać to najwyższy czas, aby wnieść swoje rośliny do domu. warto przemyśleć przestrzeń i ewentualnie zrobić małe przemeblowanie tak, aby zapewnić roślinom odpowiednie stanowiska.

3. przearanżuj swoje wnętrze

rozlokuj swoją kolekcję tak, aby każdy z gatunków miał wystarczający dostęp do światła dziennego. może tym razem zimę spędzą na jednej z półek w dobrze oświetlonej kuchni albo w sypialni na regale wśród Twoich ulubionych książek? w moim przypadku rośliny okupują większość parapetów pod którymi niefortunnie znajdują się kaloryfery. gdy nadchodzi zima w miarę możliwości staram się je odsunąć od buchających ciepłem grzejników, a część przestawiam do salonu, w którym nie używam ogrzewania.

4. zwiększ wilgotność powietrza

rośliny preferują wilgotność powietrza na poziomie między 40 a 60%. wraz z sezonem jesienno-zimowym rozpoczyna się okres grzewczy, a co za tym idzie, powietrze w naszych mieszkaniach staje się coraz bardziej suche. Twoje rośliny będą wdzięczne, jeśli postarasz się o dostateczne utrzymanie poziomu wilgotności powietrza. mamy na to kilka sposobów. najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w elektryczny nawilżacz, który wyraźnie podniesie jakość i wilgotność powietrza. na rynku dostępna jest szeroka oferta w różnym przedziale cenowym, dlatego warto zrobić małe rozeznanie. innym sposobem jest zraszanie roślin lekką mgiełką odstanej wody, ale pamiętaj, że nie wszystkie rośliny to lubią. możesz również ułożyć na podstawkach wypełnionych wodą kamienie, a na nich ustawić doniczki lub kupić ceramiczny nawilżacz i zawiesić go na jednym z grzejników.

 

5. zredukuj podlewanie

Twoje rośliny będą potrzebować mniejszej podaży wody. zredukuj podlewanie oraz bądź bardziej uważny przy przechylaniu konewki. jeśli chodzi o nawożenie, poszukaj informacji, które z Twoich gatunków warto ostatni raz odżywić, a które będą potrzebowały tego przez całą zimę.

mamy nadzieję, że te 5 prostych kroków ułatwi Ci jesienną pielęgnację Twojej domowej, roślinnej kolekcji!

Weronika Muszkieta