jesienna pielęgnacja w 5 krokach, czyli jak przygotować swoje rośliny do zimy

jesienna pielęgnacja w 5 krokach, czyli jak przygotować swoje rośliny do zimy

po wakacyjnym sezonie, ciepłych, letnich wieczorach i słonecznych porankach czas powitać jesień i przygotować nasze domowe rośliny na zbliżające się trudne, chłodne miesiące. zima to wyjątkowo trudny czas dla roślin – są bardziej narażone na przeciągi, dociera do nich mniej światła, a gdy kaloryfery zaczynają się nagrzewać, wilgotność powietrza w mieszkaniu diametralnie spada. poniżej znajdziesz 5 ważnych kroków pielęgnacyjnych, które warto podjąć, aby nasi zieloni przyjaciele bez problemu przetrwali zimowy czas.

1. sprawdź, co u nich słychać

jesienną pielęgnację najlepiej rozpocząć od oględzin naszych roślin. zajrzyj do każdej z nich i sprawdź, czy nie ma tam żadnych nieproszonych gości w postaci przędziorków, wełnowców, wciornastków czy ziemiórek. odetnij też suche lub chore liście. jesień to ostatni dzwonek na przesadzenie roślin, które bardzo się tego domagają – wymień im podłoże i dobierz ciut większe doniczki. może potrzebna jest jakaś podpora dla pędów? warto dołożyć wszelkich starań, aby nasze rośliny miały jak najlepsze warunki podczas zimowania.

 

2. wnieś rośliny do domu

jeśli latem swoje okazy trzymasz na tarasie lub zadaszonym balkonie, koniecznie bądź na bieżąco z prognozą pogody – jeżeli nocne temperatury zaczną obniżać się do około 10 stopni Celsjusza, to najwyższy czas, aby wnieść rośliny do domu. warto przemyśleć przestrzeń i ewentualnie zrobić małe przemeblowanie, tak aby zapewnić roślinom odpowiednie stanowiska.

3. przearanżuj swoje wnętrze

rozlokuj swoją kolekcję tak, aby każdy z gatunków miał wystarczający dostęp do światła dziennego. może tym razem zimę spędzą na jednej z półek w dobrze oświetlonej kuchni albo w sypialni na regale wśród Twoich ulubionych książek? w sezonie rośliny najczęściej okupują nasze parapety, pod którymi niefortunnie znajdują się kaloryfery – gdy nadchodzi zima, w miarę możliwości postaraj się odsunąć doniczki od buchających ciepłem grzejników lub przestaw rośliny do pokoju, w którym nie używasz ogrzewania. jeśli brakuje Ci miejsca na roślinne zimowe roszady, z pomocą mogą przyjść makramy, wiszące kwietniki lub "parapety na piętrze", czyli wąskie półeczki montowane w połowie okna. natomiast zimowe problemy ze słońcem rozwiążą specjalne lampki doświetlające dla roślin.

4. zwiększ wilgotność powietrza

rośliny preferują wilgotność powietrza na poziomie między 40 a 60%. wraz z sezonem jesienno-zimowym rozpoczyna się okres grzewczy, a co za tym idzie, powietrze w naszych mieszkaniach staje się coraz bardziej suche. Twoje rośliny będą wdzięczne, jeśli postarasz się o dostateczne utrzymanie poziomu wilgotności powietrza. mamy na to kilka sposobów. najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w elektryczny nawilżacz, który wyraźnie podniesie jakość i wilgotność powietrza. na rynku dostępna jest szeroka oferta w różnym przedziale cenowym, dlatego warto zrobić małe rozeznanie. innym sposobem jest zraszanie roślin lekką mgiełką odstanej wody, ale pamiętaj, że nie wszystkie rośliny to lubią. możesz również ułożyć na podstawkach wypełnionych wodą kamyki lub keramzyt, a na nich ustawić doniczki lub kupić ceramiczny nawilżacz i zawiesić go na jednym z grzejników. sposobem ratunkowym "na szybko" jest rozwieszanie na kaloryferach mokrych ręczników.

5. zredukuj podlewanie i zmodyfikuj nawożenie

zimą Twoje rośliny będą potrzebować mniejszej podaży wody. zredukuj podlewanie oraz bądź bardziej uważny przy przechylaniu konewki. koniecznie sprawdzaj, czy wierzchnia warstwa podłoża zdążyła już przeschnąć. jeśli chodzi o nawożenie, poszukaj informacji, które z Twoich roślin warto ostatni raz odżywić, a które będą potrzebowały tego przez całą zimę  istnieją bowiem gatunki, u których główny okres aktywności przypada właśnie na chłodne dni, np. poisencja czy grudnik. jeśli chodzi o zasilanie pozostałych, to na pewno zrezygnuj z nawozów azotowych –  pierwiastek ten stymuluje intensywny wzrost i rozwój nowych liści, co przy zimowym niedostatku światła byłoby dla rośliny bardzo osłabiające. na jesień wybierz nawozy zawierające fosfor i mikroelementy, natomiast w zimie najlepiej będzie poprzestać na naturalnej odżywce hummusowo-witaminowej. 

mamy nadzieję, że te 5 prostych kroków ułatwi Ci jesienną pielęgnację Twojej domowej, roślinnej kolekcji. a może masz więcej pielęgnacyjnych tipów na koniec sezonu? podziel się z nami!