Poradniki

Kawiarnia zawsze pełna życia. Najlepsze gatunki roślin do kawiarni i jak je zaaranżować

Kawiarnia zawsze pełna życia. Najlepsze gatunki roślin do kawiarni i jak je zaaranżować

Pomyśl o tym, co przyciąga Cię do Twojej ulubionej kawiarni. Dla jednych oczywistą odpowiedzią będą świetna kawa i słodkości, a dla innych sympatyczna obsługa. Jeszcze inni zwrócą uwagę na oryginalny wystrój, który zapada w pamięć. Rośliny mogą odegrać w nim kluczową rolę, dodając nie tylko estetyki, ale i przyciągając wzrok i tworząc relaksującą atmosferę dla gości.

Jakie rośliny wybrać i jak je zaaranżować, by nadać kawiarni niepowtarzalny klimat i sprawić, że goście będą chcieli do niej wracać? Poniżej przygotowaliśmy krótki i praktyczny przewodnik po roślinnej aranżacji kawiarni!

Jak dobrać rośliny do estetyki wnętrza?

Na start warto zastanowić się, jakie rośliny i roślinne dodatki pasują do wystroju i atmosfery Twojego lokalu. Dla przykładu, w kawiarniach stylu urban jungle bezkonkurencyjnym wyborem będą roślin tropikalne (epipremnum, aglaonemy, monstery, filodendrony). Możesz zestawić je z osłonkami z rattanu, bambusowymi meblami i stojakami oraz dekoracyjnymi poduszkami w roślinne wzory. Z kolei w kawiarniach w duchu vintage estetyki dopełnią rośliny w retro doniczkach z ceramiki i gliny, na przykład begonie, paprocie czy fikusy.

W nowoczesnych kawiarniach, które stawiają na minimalistyczny wystrój, idealnie sprawdzą się rośliny o interesujących, geometrycznych kształtach, w tym sansewierie, sukulenty i kaktusy. Możesz umieścić je w prostych, eleganckich doniczkach z betonu czy metalu, które harmonijnie wkomponują się w przestrzeń, nie przytłaczając jej.

Jakie gatunki roślin wybrać do kawiarni?

Decydującym czynnikiem przy wyborze roślin do kawiarni powinny być dla Ciebie warunki oświetleniowe panujące w lokalu. Musisz ocenić, ile naturalnego światła dociera do wnętrza i w jakich miejscach można umieścić rośliny. W kawiarniach często występują różne strefy oświetleniowe - od jasnych, nasłonecznionych miejsc przy oknach, po ciemniejsze zakątki z ograniczonym dostępem do światła. Uwzględnij te różnice przy doborze roślin, by każda rozwijała się w optymalnych warunkach. Oto kilka mało wymagających gatunków, które sprawdzą się w kawiarni:

  • Sansewieria (Sansevieria trifasciata) – umiarkowane lub słabe oświetlenie, rzadkie podlewanie; odporna na zaniedbania i ususzenia.
  • Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – umiarkowane lub słabe oświetlenie, rzadkie podlewanie; liście wytrzymałe na kontakt fizyczny.
  • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – umiarkowane oświetlenie, regularne podlewanie; tworzy długie pnącza.
  • Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) – jasne, rozproszone światło, umiarkowane podlewanie; ma efektowne, rozłożyste liście.
  • Fikus sprężysty (Ficus elastica) – umiarkowane lub jasne światło, umiarkowane podlewanie; ma duże dekoracyjne liście.
  • Paproć (Nephrolepis exaltata) – jasne lub rozproszone światło, regularne podlewanie; preferuje wilgotne powietrze.
  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum wallisii) – słabe lub umiarkowane światło, regularne podlewanie; wypuszcza piękne białe kwiaty.

Gdzie ustawić rośliny?

Kolejnym pomysłem na aranżację roślin w kawiarni jest wykorzystanie dużych roślin w donicach jako elementów dzielących przestrzeń na strefy lub wypełniających niechciane luki. Umieszczone strategicznie rośliny mogą też zgrabnie przysłonić kontakty w ścianie czy kłębowisko kabli. Dzięki temu przestrzeń będzie prezentować się schludniej i estetyczniej. Zobacz, jak zaangażowaliśmy duże i małe rośliny we wnętrzu restauracji Tarasowa we wrocławskiej Hali Stulecia!
Prostym, ale efektownym rozwiązaniem może się też okazać postawienie dużych roślin przy wejściu do kawiarni, dzięki czemu już na samym progu Twój lokal będzie przyciągał wzrok, zachęcając przechodniów do odwiedzenia Twojej kawiarni.A może brakuje Ci miejsca i duże donice nie wchodzą w grę? Rozważ wiszące ogrody! Rośliny w doniczkach ściennych lub makramach nie tylko zdobią wnętrze, ale także pozwolą zaoszczędzić cenne metry kwadratowe. Zobacz, jak wykorzystaliśmy doniczki ścienne w realizacji dla Ten Square Games, by stworzyć mały wiszący ogród!

Jak pielęgnować i dbać o rośliny w kawiarni?

Nic tak nie zaburza estetyki nawet najpiękniejszej kawiarni jak monstera z okazałymi plamami grzybiczymi na liściach albo smutne, ususzone epipremnum zwisające nad głowami gości. By tego uniknąć, kluczowe jest zapewnienie roślinom odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim upewnij się, że personel wie, jak się nimi zajmować. Zorganizowanie szkolenia dla pracowników może być dobrym pomysłem – podczas takiego spotkania warto omówić podstawowe zasady podlewania, nawożenia, przycinania oraz kontrolowania stanu roślin. Należy także pamiętać o wyborze gatunków mało wymagających, które nie będą pochłaniały dodatkowej uwagi personelu.

Innym rozwiązaniem jest zamówienie serwisu dla Twoich roślin. Specjaliści od zieleni będą regularnie odwiedzać kawiarnię i przeprowadzać kompleksowy roślinny serwis, dbając o odpowiednie podlewanie, nawożenie i monitorowanie ich stanu zdrowia. Tutaj sprawdzisz, ile kosztuje serwis roślin w Twoim wnętrzu!

Projekt roślinnej aranżacji kawiarni

Teraz wiesz już, czym kierować się przy wyborze odpowiednich gatunków roślin do kawiarni i jak wprowadzić je do wnętrza, by stworzyć efektowną roślinną dżunglę. Jeśli szukasz dodatkowego wsparcia w roślinnej aranżacji swojej kawiarni lub chcesz uzyskać porady dotyczące najlepszych rozwiązań dla Twojego lokalu, przeczytaj o naszej usłudze projektu aranżacji!