zwisająca piękność
na świecie istnieje ponad dwieście gatunków różnych hoi! o większych, mniejszych, delikatnych lub twardych liściach. wybraną przez nas rośliną tygodnia jest odmiana linearis, czyli hoja o zwisającej formie, drobnych i długich pędach.
jej liście pokryte są delikatnymi włoskami, dzięki czemu jest mięciutka i przyjemna w dotyku. w okresie od lipca do października hoja może zakwitnąć, a jej kremowy kwiatostan zachwyca połączonymi ze sobą malutkimi kwiatuszkami. wiele źródeł zalicza hoję do roślin bezpiecznych dla zwierząt, jednak warto mieć na uwadze, że jej biały sok może być podrażniający. jeśli w Twoim domu są dzieci i zwierzęta umieść ją w makramie lub wiszącej donicy, aby utrudnić im do niej bezpośredni dostęp.

pielęgnacja

stanowisko: jeśli chcemy, aby nasza hoja zachwycała nas co roku kwitnieniem należy zapewnić jej stosunkowo jasne stanowisko, ale nie z silnym, rażącym słońcem. okno zachodnie lub wschodnie powinno być idealne.

wzrost: w warunkach domowych spokojnie może się rozrosnąć do nawet 2 metrów długości.

podlewanie: w okresie letnim roślinę należy podlewać dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. nie należy jej przelewać – hoja to roślina podobna do sukulentów, dlatego nadmierna podaż wody może spowodować szybki spadek formy rośliny. w okresie zimowym znacznie ograniczamy dostęp do wody.

podłoże: będzie bardzo wdzięczna za przepuszczalne podłoże. możesz wykorzystać gotową mieszankę dla sukulentów i kaktusów oraz dodać perlit.

przesadzanie:  nie przepadają za częstym przesadzaniem, dlatego śmiało możesz dopuścić do znacznego rozrośnięcia się korzeni poza osłonkę produkcyjną i dopiero wtedy przesadzić ją do świeżego podłoża i nowej donicy.

sadzonki: hoję możesz rozsadzić ucinając jej pęd i wsadzając go do wody. uważaj na biały sok, który wycieka z obciętych liści – może podrażnić skórę, dlatego lepiej rób to w rękawiczkach.

hoja linearis będzie świetną rośliną dla początkujących jak i zaawansowanych roślinomaniaków, zajrzyj do naszego sklepu! 

Ola Sieńko