nakrapiane lub w paski, jasnozielone, ciemnozielone, różowe, czerwone i wielokolorowo wybarwione liście. zdecydowanie najbardziej barwne rośliny ze wszystkich z rodziny obrazkowatych (Araceae) czyli caladium! oryginalnie pochodzą z Ameryki Południowej z terenów lasów tropikalnych, gdzie swoim wyjątkowym wybarwieniem urozmaicają tereny wzdłuż rzek i na otwartych przestrzeniach leśnych. 

caladium - kilka porad pielęgnacyjnych

caladium to roślina łatwa w uprawie, nie sprawiająca większych kłopotów pielęgnacyjnych. wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, a każdego dnia będzie zachwycać nas swoimi imponującymi liśćmi i feerią barw.

stanowisko: caladium potrzebuje jasnego stanowiska o rozproszonym świetle, bo to właśnie światło słoneczne maluje dzieła sztuki na jego liściach. pod żadnym pozorem nie może jednak być narażone na działanie bezpośrednich ostrych promieni, bo poparzą jego delikatne liście. caladium nie toleruje również przeciągów i nie powinno stać zbyt blisko źródła ogrzewania.

woda: to roślina tropikalna, lubi więc ciepło i wilgoć. powinno mieć stale lekko wilgotne podłoże, ale trzeba bardzo uważać, by go nie przelać i nie dopuścić do gnicia korzeni. podlewaj odstaną wodą w temperaturze pokojowej. roślina najlepiej będzie się czuła w warunkach najbardziej zbliżonych do swojego naturalnego środowiska, potrzebuje więc dość wysokiej wilgotności powietrza. nie przepada jednak za zraszaniem, zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza wydaje się więc opcją obowiązkową, jeżeli chcemy, aby nasze caladium pięknie się rozwijało. w okresie od wiosny do jesieni możesz zapewnić mu dodatkowe odżywienie, np. stosując nasz naturalny nawóz 'kropla dobra'.

podłoże: zapewnij mu lekkie, przepuszczalne podłoże, które będzie zarazem utrzymywać wilgoć. oprócz ziemi uniwersalnej w mieszance powinno znaleźć się włókno kokosowe, perlit i garść chipsów kokosowych, co z jednej strony zapewni odpowiedni drenaż, a z drugiej pozwoli utrzymać wilgotność podłoża.

caladium

 

caladium to rośliny jednoroczne, więc jeśli chcemy, aby w kolejnym sezonie zaskoczyły nas swoim pięknem, należy zapewnić im zimowanie, co brzmi nieco enigmatycznie, ale obiecujemy, że to nic trudnego! Gdy pod koniec lata liście zaczynają żółknąć i opadać, jest to znak, że powoli można zaprzestać podlewania. Nie bójmy się, jest to naturalny proces! przez zimę roślinę w formie bulwy przechowujemy w suchym miejscu, w temperaturze 16 -18 °C (zwykłe pudełko po butach będzie wystarczające), bulwy od czasu do czasu można delikatnie zwilżyć, aby całkowicie nie wyschły. na wiosnę przesadzamy bulwę do nowego podłoża i zaczynamy normalny proces podlewania i dbania o roślinę. po niedługim czasie łodygi zaczną wynurzać się spod ziemi i z każdym dniem będą nabierać rozpędu w swoim wzroście. caladium to rośliny kwitnące, jednak ich kwiaty zdecydowanie wypadają ‘blado’ na tle kolorowych i pięknych liści. kwiatostany należy ściąć, aby roślina nie traciła energii na ich podtrzymanie. przypominamy, że to roślina toksyczna, także trzymajmy ją z dala od dzieci i zwierząt.

zobacz jakie rodzaje caladium są dostępne w naszym sklepie!

Ola Sieńko