Poradniki

Jakie rośliny wybrać do biura? 5 gatunków, które najlepiej oczyszczają powietrze

Jakie rośliny wybrać do biura? 5 gatunków, które najlepiej oczyszczają powietrze

Zastanawiasz się, jak jak jeszcze możesz poprawić jakość powietrza w Twoim biurze? Sansewieria, epipremnum złociste, dracena, fikus benjamina i dieffenbachia to rośliny, które nie tylko podniosą estetykę Twojej przestrzeni, ale i pomogą oczyścić powietrze z toksyn i utrzymać jego optymalną wilgotność. Bonus? Te gatunki nie mają skomplikowanych wymagań i są proste w pielęgnacji!

Zalety roślin w biurze

W zielonym biurze nie tylko pracuje się lepiej, ale i oddycha głębiej. Mówią o tym liczne badania związane z wpływem roślin na środowisko i zdrowie człowieka.

  • NASA Clean Air Study wykazało, że rośliny doniczkowe są w stanie zmniejszyć ilość patogenów powietrznych o około 50% w porównaniu z pomieszczeniami bez roślin.
  • Obecność roślin przyczynia się do stworzenia zdrowszego środowiska i zmniejszenia ryzyka ekspozycji na choroby przenoszone drogą powietrzną według badań Chinese Academy of Sciences.
  • Według badań Agricultural University w Oslo, rośliny przyczyniają się do redukcji szkodliwych lotnych związków organicznych, takich jak formaldehyd i benzen, znajdujących się w farbach, dywanach i meblach większości budynków.
  • Raport Human Spaces wykazał, że rośliny we wnętrzach mogą zwiększyć produktywność pracowników o 6%, a kreatywność nawet o 15%.

Czy rośliny mogą zastąpić oczyszczacz powietrza?

Choć rośliny przyczyniają się do usuwania szkodliwych związków, nie są w stanie zrobić tego na taką samą skalę jak oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Warto przy tym podkreślić, że większość dotychczasowych badań nad redukcją szkodliwych związków przez rośliny została przeprowadzana w warunkach kontrolowanych, które różnią się od warunków domowych czy biurowych. W zależności od rozmiaru pomieszczenia, cyrkulacji powietrza, źródeł zanieczyszczeń i ilości roślin w przestrzeni, stopień redukcji zanieczyszczeń będzie znacznie się różnił.

Należy zatem postrzegać zieleń w biurze jako dodatkowe rozwiązanie, którego korzyści zdrowotne są bardziej widoczne w postaci redukcji stresu, pozytywnego wpływu na psychikę i ogólne samopoczucie.

1. Sansevieria trifasciata

Znana też jako wężownica lub… język teściowej. Na pewno kojarzysz ją z urzędów, biur, gabinetów i innych mało naświetlonych miejsc, w których ten gatunek radzi sobie bardzo dobrze. Sansevieria ma długie sztywne liście w kształcie miecza, zwykle ciemnozielone z jasnymi paskami. Pomaga usunąć z powietrza związki chemiczne takie jak formaldehyd, benzen, toluen, ksylen i trichloroetylen.

Co ciekawe, sansewieria wykorzystuje proces fotosyntezy CAM (Crassulacean Acid Metabolism), który pozwala na wchłanianie dwutlenku węgla i uwalnianie tlenu w nocy. Oznacza to, że gdy Ty kończysz pracę i wracasz do domu, sansevieria rozpoczyna nocną zmianę, oczyszczając powietrze w biurze pod Twoją nieobecność.

2. Epipremnum aureum

Devil's ivy, złocień lub po prostu epi rośnie wyjątkowo szybko i może być uprawiany jako roślina wisząca lub pnąca, dzięki czemu łatwo stworzyć z niego efektowną roślinną aranżację. Roślina ma charakterystyczne sercowate liście z żółtymi lub białymi plamkami i radzi sobie zarówno w jasnych, jak i słabo oświetlonych miejscach.

Im więcej światła otrzyma, tym większa szansa, że na jego liściach pojawią jasnożółte plamki. Epipremnum nie tylko pomaga filtrować z powietrza formaldehyd, benzen, ksylen i toluen, ale i nie sprawia większych trudności w pielęgnacji.

3. Dracaena

Dracenę poznasz po smukłych, mieczowatych liściach z jaśniejszymi paskami. Do jej najpopularniejszych odmian należą Dracaena marginata, Dracaena fragrans i Dracaena reflexa. Roślina ta przyczynia się poprawy jakości powietrza, filtrując z niego formaldehyd, benzen, trichloroetylen, toluen i ksylen. Dodatkowe korzyści? Jest łatwa w pielęgnacji, toleruje umiarkowane światło i niską wilgotność, dzięki czemu nie obrazi się na Ciebie nawet wtedy, gdy zapomnisz ją podlać.

4. Ficus benjamina

Znany również jako figowiec benjamina, fikus jest elegancką rośliną z połyskującymi, zielonymi liśćmi. Jego dekoracyjny wygląd i budowa przywodząca na myśl drzewo sprawiają, że idealnie pasuje do biofilicznych wnętrz. Fikus może być uprawiany zarówno jako mniejsza roślina doniczkowa, jak i małe drzewko będące centralnym elementem roślinnej aranżacji. Choć nie przepada za suchym powietrzem i wymaga regularnego podlewania, potrafi odwdzięczyć się swoim opiekunom, pomagając usunąć z powietrza formaldehyd, benzen i trichloroetylen.

5. Dieffenbachia

Dieffenbachia przyciąga wzrok swoimi dużymi, ozdobnymi liśćmi o jasnych i nieregularnych plamach, które dodają przestrzeni biurowej tropikalnego uroku. Roślina ta może osiągnąć nawet 2 metry wysokości w zależności od warunków, ale prawidłowo będzie się rozwijać nawet w średnio i słabo oświetlonych pomieszczeniach. Skutecznie przyczynia się też to usuwania toluenu i ksylenów z powietrza. Co ważne, dieffenbachia to roślina silnie trująca dla zwierząt, dlatego jeśli Twoje biuro jest pet-friendly, lepiej rozważ inne gatunki!

Zielone biuro - jak je zaaranżować?

Dodanie roślin do biura to krok ku zdrowszemu i bardziej efektywnemu środowisku pracy. Wiesz już, które gatunki najlepiej się w nim sprawdzą, więc teraz pora na kolejny krok - zaaranżowanie Twojej nowej zielonej przestrzeni. Chętnie Ci w tym pomożemy! Przeczytaj o tym, jak powstają nasze projekty zieleni, i zobacz przykłady funkcjonalnych bioflicznych wnętrzktóre tworzymy dla naszych klientów. Twoje biuro może stać się jednym z nich.

Źródła:

NASA Clean Air Study

Chinese Academy of Sciences

Agricultural University w Oslo

Raport Human Spaces

Koordynuje współprace marketingowe, kontaktuje się z mediami i dba o wizerunek Projektu Rośliny. Czuwa nad treściami na stronę i media społecznościowe, a na blogu co tydzień lądują teksty jej autorstwa. Do pracy jeździ rowerem cały rok, lubi dobry design i nie ominie jej żadna edycja lokalnych targów rękodzieła.

Inspiracje, wskazówki i najnowsze trendy w projektowaniu roślinnych wnętrz

Jeszcze więcej roślinnej wiedzy - zobacz pozostałe artykuły

Zobacz wszystkie teksty
Roślinne wnętrzaStrefa chillout z roślinami

Top 6 najlepszych roślin do chill room - strefy chillout w biurze - nasz wybór

Co zrobić, żeby pracownicy faktycznie chcieli korzystać ze strefy chillout w biurze? Przede wszystkim - mądrze ją zaprojektować. W przemyślanym projekcie strefy relaksu powinny znaleźć się nie tylk...

Case studiesCase study: od lobby po open space, czyli kompleksowa aranżacja zieleni dla Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej

Case study: od lobby po open space, czyli kompleksowa aranżacja zieleni dla Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej

W tym projekcie naszym celem było stworzenie roślinnej aranżacji, która nie tylko zdobi, ale realnie wpływa na samopoczucie użytkowników przestrzeni - firm reprezentujących różnorodne sektory. Wnęt...

Pielęgnacja roślinRośliny w mieszkaniu - nawożenie

Kiedy nawozić rośliny na wiosnę? Najlepszy czas na wsparcie naszych roślin doniczkowych

Nareszcie! Czas powiedzieć zimie do zobaczenia za kilka miesięcy. Nie my jedni zaczynaliśmy już odnosić wrażenie, że ta chwila nigdy nie nadejdzie. Nasze rośliny doniczkowe też zaczynają celebrować...

Roślinne wnętrzaRośliny i kwiaty na recepcję - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na klientach?

Rośliny i kwiaty na recepcję - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na klientach?

Wystarczy jedna chwila, by ktoś wyrobił sobie o nas opinię - dotyczy to zarówno spotkań towarzyskich, jak i biznesowych. W tym drugim przypadku poprzeczka często zawieszona jest wysoko, a o pozytyw...

Roślinne wnętrzaSztuczne rośliny do biura vs żywe rośliny do biura. Czy warto inwestować w naturalną zieleń do biura?

Sztuczne rośliny do biura vs żywe rośliny do biura. Czy warto inwestować w naturalną zieleń do biura?

Zaryzykujemy stwierdzenie, że niejednej osobie przeszło kiedyś przez głowę: przydałoby się tu trochę zieleni. Czy to w domu, czy w biurze - rośliny potrafią odmienić przestrzeń. W tym drugim przypa...

PoradnikiKwiat do biura bez okna - czy to możliwe?

Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe?

Ten tekst przeczytasz w około 6-8 minut. Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe? Postawmy sprawę jasno - żadna roślina doniczkowa nie jest w stanie rosnąć i prawidłowo rozwijać się bez jakiegokol...