Roślinne wnętrza

Jak zielone biuro wpływa na produktywność pracowników?

Jak zielone biuro wpływa na produktywność pracowników?

Ten tekst przeczytasz w około 6-10 minut.

Szum rozmów w open space, stukot klawiatury, powiadomienia wyskakujące na ekranie co minutę - codzienność w biurze często wystawia nasze samopoczucie i produktywność na próbę. Nic dziwnego, że wiele osób preferuje model pracy home-office. Mimo to zeszłoroczny raport Colliers Hybrid and Beyond ujawnia, że większość firm zmierza w kierunku modelu hybrydowego, jeśli nie stacjonarnego. Zanosi się więc na to, że praca w biurze pozostanie stałym elementem naszego zawodowego życia. Biurowa codzienność nie musi być jednak wyzwaniem, o ile poświęci się czas, by zaprojektować i zaaranżować przestrzeń według realnych potrzeb jej użytkowników.

Praktyczną rolę w budowaniu zdrowego i wydajnego środowiska pracy mogą odegrać rośliny. W biurze stają się one czymś więcej niż tylko dekoracją - wspierają koncentrację, redukują stres i poprawiają ogólny komfort pracy. Poniżej omawiamy kilka przykładów, jak zielone biuro może pozytywnie wpłynąć na dobrostan i produktywność pracowników. 

Rośliny i zielone biuro jako element stref regeneracji i wyciszenia

Nie samą kawą człowiek żyje. Choć kubek dobrego przelewu bywa niezastąpiony podczas intensywnego dnia, równie efektywną regenerację zapewnia możliwość spędzenia czasu w cichym i spokojnym miejscu. Biura coraz częściej wprowadzają tak zwane strefy mindfulness, które pomagają pracownikom odzyskać równowagę w ciągu dnia pracy. Rośliny są w nich strategicznym elementem - pomagają stworzyć naturalne strefy buforowe, czyli miejsca przeznaczone do relaksu i wyciszenia. Dzięki nim możemy na moment wyłączyć się i odpocząć od nadmiaru informacji czy rozmów, a zielone otoczenia pomaga nam obniżyć poziom stresu.

Jak podaje raport Human Spaces (2015), naturalny wygląd roślin, który instynktownie kojarzymy z wypoczynkiem w otoczeniu przyrody, jest wsparciem dla procesu regeneracji. Te same badania podkreślają również, że pracownicy w zielonych biurach odnotowują wzrost dobrego samopoczucia (średnio o 15%), a także produktywności (6%) i kreatywności (o 15%). 

Rośliny w strefach regeneracji

Autor zdjęcia: Adam Grzesik

Naturalny filtr dla bodźców - zielone biuro

Nadmiar bodźców w biurze, zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych, potrafi skutecznie utrudnić nam pracę - zwłaszcza w open space, gdzie brak barier między biurkami negatywnie wpływa na koncentrację. Tu też z pomocą przychodzą rośliny. Strategicznie rozmieszczona zieleń, na przykład na szafkach typu locker lub w formie mobilnych zielonych ścian, pomoże odgrodzić biurka od korytarzy, salek spotkań czy innych stref, które generują niepotrzebne bodźce. Jak mówi raport Neuroróżnorodni w biurze, przygotowany przez Skanskę i biuro badawczo-projektowe Workplace, takie rozwiązania sprzyjają skupieniu, co jest szczególnie istotne dla osób neuroróżnorodnych, wyjątkowo wrażliwych na nadmiar dźwięków czy obrazów.

Co więcej, rośliny w formie zielonych ścian sprzyjają poprawiają też akustykę przestrzeni, przyczyniając się do pochłaniania dźwięków z otoczenia - takie rozwiązanie zastosowaliśmy w jednej z naszych realizacji dla Banku Millennium. Atutem jest też ulga dla wzroku - zieleń stanowi kojący kontrast dla oczu zmęczonych patrzeniem w ekran.

Zielona ściana w biurze

Lepsza jakość powietrza - lepsza jakość pracy i produktywność pracowników


Za sucho, za duszno, za zimno, a może za wilgotno? Każdy, kto regularnie spędza czas w biurze, doskonale wie, że jakość powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie i efektywność i produktywność. Chociaż rośliny nie zastąpią profesjonalnych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza, ich obecność może wspierać jego naturalne oczyszczanie. NASA Clean Air Study (1998) wykazało, że niektóre gatunki roślin doniczkowych, na przykład skrzydłokwiat, dracena lub sansewieria, są w stanie przyczynić się do redukcji ilości szkodliwych substancji w powietrzu takich jak formaldehyd czy benzenen.

Należy jednak pamiętać, że badanie NASA dotyczyło kontrolowanych warunków laboratoryjnych, które różnią się od warunków biurowych, co szerzej wyjaśniamy w artykule na temat gatunków najlepiej oczyszczających powietrze. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy wykorzystać rośliny jako element wspomagający i czerpać korzyści z ich pozostałych właściwości. 

Sansewieria w biurze

Zielone biuro - zieleń dopasowana do potrzeb biura i pracowników

Nowoczesne biura projektowane zgodnie z modelem ABW (Activity-Based Working) zakładają, że przestrzeń powinna być elastyczna i dostosowana do różnych rodzajów pracy. Rośliny idealnie wpisuje się w tę koncepcję. Mobilne zielone ściany to rozwiązanie, które pozwala szybko przekształcić układ biura ze stref pracy indywidualnej w przestrzenie przeznaczone do spotkań grupowych, co pozytywnie wpływa na jakość pracy zespołów.

W dobrze zaplanowanej i zaaranżowanej przestrzeni rośliny nie powinny zakłócać codziennego rytmu biura. Zamiast umieszczać donice w ciągach komunikacyjnych, warto rozważyć wykorzystanie roślin do stworzenia kompozycji podwieszanych do sufitu, które nie tylko oszczędzają miejsce, ale i wprowadzają więcej natury do biura - niezależnie od jego metrażu. Tego typu roślinną aranżację stworzyliśmy w biurze jednego z naszych klientów we Wrocławiu.

Rośliny podwieszane do sufitu

Zielone biuro to więcej niż dekoracja

W przestrzeni biurowej zieleń może być nie tylko elementem wystroju, ale i narzędziem, które wspiera produktywność pracowników i komfort pracy. Rośliny udowadniają, że potrafią pozytywnie wpłynąć na efektywność pracowników, pomagając budować przestrzenie do pracy i regeneracji, ograniczając rozpraszające bodźce i przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

Jeśli jeszcze nie wykorzystujesz potencjału zieleni w biurze, może czas to zmienić? Zainspiruj się aranżacjami zielonych biur w naszym portfolio i odkryj nasze usługi projektowania zieleni dla firm. A może zupełnie nie wiesz, od czego zacząć przygodę z roślinną aranżacją biura? Spotkajmy się na bezpłatnej, niezobowiązującej konsultacji, na którą możesz umówić się w dogodnym dla Ciebie terminie.

Koordynuje współprace marketingowe, kontaktuje się z mediami i dba o wizerunek Projektu Rośliny. Czuwa nad treściami na stronę i media społecznościowe, a na blogu co tydzień lądują teksty jej autorstwa. Do pracy jeździ rowerem cały rok, lubi dobry design i nie ominie jej żadna edycja lokalnych targów rękodzieła.

Inspiracje, wskazówki i najnowsze trendy w projektowaniu roślinnych wnętrz

Jeszcze więcej roślinnej wiedzy - zobacz pozostałe artykuły

Zobacz wszystkie teksty
Roślinne wnętrzaStrefa chillout z roślinami

Top 6 najlepszych roślin do chill room - strefy chillout w biurze - nasz wybór

Co zrobić, żeby pracownicy faktycznie chcieli korzystać ze strefy chillout w biurze? Przede wszystkim - mądrze ją zaprojektować. W przemyślanym projekcie strefy relaksu powinny znaleźć się nie tylk...

Case studiesCase study: od lobby po open space, czyli kompleksowa aranżacja zieleni dla Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej

Case study: od lobby po open space, czyli kompleksowa aranżacja zieleni dla Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej

W tym projekcie naszym celem było stworzenie roślinnej aranżacji, która nie tylko zdobi, ale realnie wpływa na samopoczucie użytkowników przestrzeni - firm reprezentujących różnorodne sektory. Wnęt...

Pielęgnacja roślinRośliny w mieszkaniu - nawożenie

Kiedy nawozić rośliny na wiosnę? Najlepszy czas na wsparcie naszych roślin doniczkowych

Nareszcie! Czas powiedzieć zimie do zobaczenia za kilka miesięcy. Nie my jedni zaczynaliśmy już odnosić wrażenie, że ta chwila nigdy nie nadejdzie. Nasze rośliny doniczkowe też zaczynają celebrować...

Roślinne wnętrzaRośliny i kwiaty na recepcję - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na klientach?

Rośliny i kwiaty na recepcję - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na klientach?

Wystarczy jedna chwila, by ktoś wyrobił sobie o nas opinię - dotyczy to zarówno spotkań towarzyskich, jak i biznesowych. W tym drugim przypadku poprzeczka często zawieszona jest wysoko, a o pozytyw...

Roślinne wnętrzaSztuczne rośliny do biura vs żywe rośliny do biura. Czy warto inwestować w naturalną zieleń do biura?

Sztuczne rośliny do biura vs żywe rośliny do biura. Czy warto inwestować w naturalną zieleń do biura?

Zaryzykujemy stwierdzenie, że niejednej osobie przeszło kiedyś przez głowę: przydałoby się tu trochę zieleni. Czy to w domu, czy w biurze - rośliny potrafią odmienić przestrzeń. W tym drugim przypa...

PoradnikiKwiat do biura bez okna - czy to możliwe?

Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe?

Ten tekst przeczytasz w około 6-8 minut. Kwiat do biura bez okna - czy to możliwe? Postawmy sprawę jasno - żadna roślina doniczkowa nie jest w stanie rosnąć i prawidłowo rozwijać się bez jakiegokol...