rośliny: czas start! czyli z którymi gatunkami najlepiej rozpocząć swoją roślinną przygodę.
wokół wszyscy chwalą się swoimi roślinami, rozmowy przy wieczornym winie z przyjaciółmi o to ile okazów z ich domowych kolekcji wypuściło nowe liście, czym nawozić fikusy i który nawilżacz powietrza będzie najlepszy dla alokazji black velvet? słuchasz tego, wiedząc, że w twoim mieszkaniu świecą roślinne pustki, a kaktus przywieziony z domu rodzinnego zmarł po dwóch tygodniach od przeprowadzki? marzysz o selfie wśród bujnych monster, zazielenionym miejscu pracy, płożących roślinach nad wanną albo po prostu o kilku okazach, którym będziesz mógł dać imiona i pobędą z Tobą na dłużej? poniżej przedstawiam moje top 3 gatunków, z którymi moim zdaniem najlepiej rozpocząć swoją roślinną przygodę!

1. monstera deliciosa

królowa nad królowymi, której przedstawiać nie trzeba. a jeśli nie kojarzysz jej cudownych liści to koniecznie odrób zadanie domowe z roślin. ta piękność pochodzi z wilgotnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej i od dłuższego czasu przeżywa istne odrodzenie. 

 

dzięki łatwości w uprawie jest idealną opcją na pierwszy raz. to, czego zdecydowanie jej potrzeba, to stanowisko z rozproszonym światłem. może być to miejsce, do którego wpada duża ilość słonecznych promieni, ale koniecznie muszą być rozproszone. mocne, południowe słońce może spalić jej niesamowite liście. jeżeli chodzi o podlewanie warto mieć na uwadze fakt, że monstera nie przepada za zbyt nieregularnym dostępem do wody. najlepszą metodą jest sprawdzanie palcem podłoża – jeśli przeschło, można ją podlać, jeśli jednak jest jeszcze wilgotne, lepiej wstrzymać się z wlewaniem wody do jej donicy. ta roślina może sięgać monstrualnych rozmiarów. monstery rosną bardzo szybko, przygotuj się więc na goszczenie zielonego olbrzyma pod twoim dachem!

 

2. ceropegia woodii

okej, czas na moją ulubienicę. istnieje sporo gatunków tej piękności, ale ja dziś opowiem o tej klasycznej, ceropegii woodii. jest to roślina, która bez problemu odnajdzie się w każdym domu, nie tylko u doświadczonych profesjonalistów, ale także u osób, które dopiero zaczynają grać w rośliny. najbardziej doceniam ją za dwie rzeczy, pierwsza, że nie należy do wymagających gatunków. druga, to że jej liście kształtem przypominają małe serduszka! czyż nie jest to urocze?

 

 

jeśli chodzi o jej potrzeby, to warto zaznaczyć, że jest pół sukulentem, co za tym idzie, to na pewno lubi rosnąć w dobrze oświetlonych miejscach. w moim mieszkaniu dumnie wisi w jednym z okien w wyplecionej przez moją siostrę makramie. wbrew pozorom ceropegia lubi regularne nawadnianie. z doświadczenia wiem, że nie znosi przesuszania, dlatego zawsze zalecam metodę ‚częściej, ale mniej’. małej sadzonce z reguły wystarczą dwie duże łyżki wody co 3-4 dni. jest to gatunek, który lubi zwisać, dlatego najlepszym miejscem dla niej będzie półka ścienna, regał albo właśnie makrama!

 

ceropegia woodii 'silver glory'

3. philodendron scandens

filodendron, który poprzez kształt swoich liści potocznie nazywany jest sercolistnym. uwielbiam barwę jego liści, jest to głęboka, wyrazista zieleń pokryta lekkim połyskiem. jest to roślina, która swoim szybkim przyrostem cieszy każdego – jeśli zagwarantujesz mu odpowiednie warunki do rozwoju na pewno Cię zaskoczy! aby zostać mile zaskoczonym posiadaczem tego cudownego filodendrona wystarczy zapewnić mu jasne miejsce z rozproszonym światłem oraz odpowiednią przestrzeń do rozwoju. ten gatunek może zwisać, ale zdecydowanie lepiej mu, gdy pnie się ku górze po jakiejś płaszczyźnie, może to być kokosowy kijek lub drewniana drabinka. co ciekawe, prowadzony w taki sposób będzie wypuszczać większe liście. w przypadku nawadniania polecam podlewać go odstaną woda o temperaturze pokojowej. ważne jest, aby podaż wody nie była zbyt duża. latem najlepiej zachować stale wilgotne podłoże, nie doprowadzając do skrajnych przelań. natomiast zimą podlewać dopiero, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. mój filodendron uwielbia gdy przecieram z kurzu jego liście i zraszam delikatną mgiełką – być może i Twój to polubi!

Weronika Muszkieta