filodendrony – za co tak je kochamy?

filodendrony – za co tak je kochamy?

małe, duże, gigantyczne. o strzelistych lub sercowatych, niekiedy silnie powcinanych blaszkach liściowych. często przykuwają uwagę wyrazistym unerwieniem. wybarwione w kolorze intensywnej zieleni, nieraz limonki oraz burgundu. no i przede wszystkim – łatwe w utrzymaniu w naszych domowych przestrzeniach. to one, rośliny z rodziny obrazkowatych (araceae), czyli filodendrony!

odwiedzając ogrody botaniczne, można stracić rachubę w liczeniu gatunków filodendronów, które możemy tam spotkać. co ciekawe ich nazwa z greckiego ‚philo’ czyli miłość i ‚dendron’ czyli drzewo, miała nawiązywać do tego, że filodendrony kochają piąć się po drzewach szukając większej ilości światła. oplatają się wokół pnia drzew i kiedy skutecznie dotrą do korony, część z nich przekształca się w epifity. oryginalnie pochodzą z terenów Ameryki Południowej, ale w dzisiejszych czasach, w warunkach naturalnych, spotkamy je również w Azji.

filodendrony to rośliny, obecne w naszym codziennym życiu. intensywnie zazieleniają nasze domowe zacisza, sprawiając nam ogromną radość swoim szybkim wzrostem i pięknym wyglądem. w moim mieszkaniu philodendron selloum dumnie rośnie na wyższej półce regału, a philodendron scandens wylewa się z donicy w makramowym kwietniku.

często też wykorzystujemy je w roślinnych projektach, wypełniając nimi przestrzenie biurowe czy restauracje. filodendrony to idealny wybór na wyżej usytuowane miejsca typu półki, regały czy wiszące kwietniki – wraz z ich wzrostem pędy będą cudownie spływać zazieleniając kolejny kąt.

większość filodendronów preferuje stanowisko o rozproszonym świetle, z dala od ostrych promieni słonecznych. lubią regularne podlewanie – warto nawadniać je po przeschnięciu górnej warstwy podłoża. jeśli chodzi o podłoże to będą wdzięczne za przepuszczalną mieszankę najlepiej z podłoża kokosowego, wermikulitu lub perlitu, węgla aktywnego i torfu kwaśnego. 

poniżej przedstawiamy kilka gatunków, którymi można z łatwością wypełnić swój dom, miejsce pracy lub podarować w prezencie bliskim nam osobom!

 philodendron narrow escape:

 

philodendron micans:

philodendron micans

philodendron verrusocum:

 philodendron brasil:

philodendron birkin: